رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

بقبند - نمایش محتوای صدا

 

 

بقبند

تهیه کنندگی برنامه «بقبند» را «مسعود خسروی» بر عهده دارد. سایر عوامل تولید برنامه بدین شرح است:

مجری گزارشگر: مسعود خسروی

صدابردار: مسعود خسروی

گردآوری مطلب: مسعود خسروی

ضبط موسیقی: مسعود خسروی

بقبند در گویش محلی خراسان جنوبی به معنای « بقچه بزرگ » است و کنایه از کلیه این آداب و رسوم است که گزارشگر با خود به سوغات می آورد .

« بقبند » عنوان برنامه ای است که با هدف معرفی روستاهای استان خراسان جنوبی و فرهنگ مردم این روستاها تولید می شود . فرهنگ مردم روستاهای استان از قدمت دیرینه ای برخوردار است که معرفی آنها برای مخاطبان رادیو همواره شنیدنی است . مراسمی مانند تمنای باران ، آداب عروسی ، رسوم عزاداری ، هواشناسی عامیائه ،گاه شماری عامیانه ، آداب و رسوم سفر و زیارت ، ترانه ها و فراقی ها ، لالایی ها و ... از دیرباز در خراسان جنوبی مورد استقبال مردم بوده است و مردم نسبت به این فرهنگ تعلق خاصی داشته اند .

در برنامه بقبند یک نفر گزارشگر به روستاهای مختلف استان سفر می کند و گزارش هایی در راستای معرفی روستا از لحاظ جمعیت ، وسعت ، مکان جغرافیایی ، وضعیت کشاورزی و دامپروری ، صنایع دستی ، فعالیت های زنان روستا و ... تهیه می کند و در کنار آنها به فرهنگ مردم روستا می پردازد . گزارشگر با استقبال مردم روستا مواجه می شود که در تهیه گزارش به او کمک می کنند . همچنین مسابقه ای در جمع اهالی روستا اجرا می شودکه به برندگان آن هدایایی اهدا می شود . کلیه ترانه ها و موسیقی های برنامه در همان روستا توسط هنرمندان روستا اجرا می شود که به زیبایی برنامه کمک می کند .

لازم به ذکر است با توجه به اینکه حدود 40 درصد جمعیت استان خراسان جنوبی را روستائیان تشکیل می دهند ؛ این برنامه مخاطبان زیادی از سراسر استان و به ویژه روستائیان عزیز دارد .

شما مخاطب عزیز می توانید برنامه بقبند  را ساعت 20:45 روزهای شنبه  هر هفته از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) شنونده باشید.

سال تولید: 1396