سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

بقبند - نمایش محتوای صدا

 

 

بقبند

Loading the player...
بقبند

آداب و رسوم و فرهنگ عامه روستاهای خراسان جنوبی، به لحاظ برخورداری از قدمت و جذابیت های ویژه، همواره شنیدنی است. مراسمی همچون: آداب عروسی، مراسم عزاداری، اعتقادات عامیانه، گاه شماری و هواشناسی در فرهنگ عامه، آداب ویژه سفر و زیارت، موسیقی فولکلور، لالایی ها و ... که معرفی آنها گاه به فرصت چندین ساعته نیاز دارد.

به همین سبب شبکه استانی صدای خراسان جنوبی به منظور معرفی روستاهای استان و بالاخص فرهنگ مردم این مناطق، ویژه برنامه ای با عنوان «بقبند» را تولید و پخش می کند.

در این برنامه گزارشگر به روستاهای مختلف استان سفر کرده و با حضور در جمع اهالی خونگرم و باصفای روستا، گزارش هایی جذاب تهیه می کند که به معرفی ابعاد مختلف روستا همچون فرهنگ مردم روستا، جمعیت، وسعت و موقعیت جغرافیایی روستا، وضعیت کشاورزی و دامپروری، صنایع دستی، فعالیت های زنان روستا و ... می پردازد.  

همچنین مسابقه ای در جمع اهالی روستا اجرا می شودکه به برندگان آن هدایایی اهدا می شود .

ترانه ها و موسیقی های فولکلور روستا نیز توسط هنرمندان روستا اجرا می شود که به زیبایی و جذابیت برنامه می افزاید.

واژه «بقبند» در لهجه محلی خراسان جنوبی به معنای « بقچه بزرگ» است و کنایه از کلیه آداب و رسومی است که گزارشگر برای مخاطبین رادیو سوغات می آورد .

بقبند از جمله برنامه های موفق شبکه استانی صدای خراسان جنوبی است و با توجه به اینکه حدود 40 درصد جمعیت استان خراسان جنوبی را روستائیان عزیز تشکیل می دهند؛  مخاطبان زیادی از سراسر استان و به ویژه روستاها دارد.

مدت زمان این برنامه 40 دقیقه است و در ساعت 20:45 روزهای شنبه هر هفته پخش می شود . تکرار این برنامه نیز ساعت 19:10 روزهای جمعه هر هفته پخش خواهد شد .

تاریخ تولید: 1394

«مسعود خسروی» تهیه کننده، گزارشگر، نویسنده و صدابردار برنامه بقبند است .