سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

بقبند - نمایش محتوای صدا

 

 

بقبند

Loading the player...
بقبند

« بقبند » عنوان برنامه ای است که با هدف معرفی روستاهای استان خراسان جنوبی و فرهنگ مردم این روستاها تولید می شود . فرهنگ مردم روستاهای استان از قدمت دیرینه ای برخوردار است که معرفی آنها برای مخاطبان رادیو همواره شنیدنی است . مراسمی مانند تمنای باران ، آداب عروسی ، رسوم عزاداری ، هواشناسی عامیائه ،گاه شماری عامیانه ، آداب و رسوم سفر و زیارت ، ترانه ها و فراقی ها ، لالایی ها و ... از دیرباز در خراسان جنوبی مورد استقبال مردم بوده است و مردم نسبت به این فرهنگ تعلق خاصی داشته اند .

در برنامه بقبند یک نفر گزارشگر به روستاهای مختلف استان سفر می کند و گزارش هایی در راستای معرفی روستا از لحاظ جمعیت ، وسعت ، مکان جغرافیایی ، وضعیت کشاورزی و دامپروری ، صنایع دستی ، فعالیت های زنان روستا و ... تهیه می کند و در کنار آنها به فرهنگ مردم روستا می پردازد . گزارشگر با استقبال مردم روستا مواجه می شود که در تهیه گزارش به او کمک می کنند . همچنین مسابقه ای در جمع اهالی روستا اجرا می شودکه به برندگان آن هدایایی اهدا می شود . کلیه ترانه ها و موسیقی های برنامه در همان روستا توسط هنرمندان روستا اجرا می شود که به زیبایی برنامه کمک می کند .

بقبند در گویش محلی خراسان جنوبی به معنای « بقچه بزرگ » است و کنایه از کلیه این آداب و رسوم است که گزارشگر با خود به سوغات می آورد .

لازم به ذکر است با توجه به اینکه حدود 40 درصد جمعیت استان خراسان جنوبی را روستائیان تشکیل می دهند ؛ این برنامه مخاطبان زیادی از سراسر استان و به ویژه روستائیان عزیز دارد .

مدت زمان این برنامه 40 دقیقه است و در ساعت 20:10 روزهای جمعه پخش می شود .

تاریخ تولید: 1393

تهیه کننده: مسعود خسروی

گزارشگر: مسعود خسرویجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
برنامه های اقای خسروی واقعا عالیه سیما هاشمزهی ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ ۱۶:۰۱
برنامتون خیلی جذاب هست . من توی شهر زندگی می کنم... احمدعلی ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ ۰۸:۵۴

سیما هاشمزهی
برنامه های اقای خسروی واقعا عالیه
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ ۱۶:۰۱
احمدعلی
برنامتون خیلی جذاب هست . من توی شهر زندگی می کنم ولی هر وقت برنامتون رو میشنوم خودم رو در جمع باصفای مردم روستا احساس می کنم . البته آقای خسروی هم بسیار جذاب اجرا می کنند و خیلی خوب با مردم روستا صمیمی میشن مخصوصا با کهنسالان روستا .
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ ۰۸:۵۴