سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

بزرگترین کتیبه مذهبی جهان

بزرگترین کتیبه مذهبی جهان


یکی از المان های موجود در شهر بیرجند کتبه عاشورایی است که در میدان امام حسین (ع) شهر بیرجند نصب شده است .

کتیبه نقش برجسته خراسان جنوبی که هم اکنون بزرگترین کتیبه نقش برجسته جهان محسوب می شود و بر روی آن زیارت عاشورا به صورت برجسته حک شده است ، 40 متر مربع مساحت و 7 متر ارتفاع دارد و از بتن مسلح و در مدت 27 روز ساخته شده است و 300 سال ماندگاری دارد .

بر بالای کتیبه نمادهای مذهبی طراحی شده است که یک سمت آن عبدالله حکاکی شده و بر سمت مخالف آن کمی کوتاهتر از این ، نوشته شده است ابوالفضل. بر پایین این المان 72 دست به یاد 72 شهید کربلا نصب گردیده است.

این کتیبه بی نظیر با تلاش آقای اِستانِستی استاد دانشکده هنر تهران و دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه های بیرجند ، پیام نور و صنعت و معدن بیرجند ساخته و حکاکی شده است .

برای ساخت بزرگترین المان کتیبه عاشورایی جهان و آماده سازی میدان محل نصب آن ، 100 میلیون تومان هزینه شده است و هنرمندان روزی 15 ساعت بر روی آن کار هنری انجام داده اند. این کتیبه همزمان با هفتم محرم سال 1392 در میدان امام حسین (ع) شهر بیرجند رونمایی شد .

لازم به ذکر است یش از این کتیبه داریوش که در 30 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه بر روی صخره بیستون حجاری شده بود ، بزرگترین کتیبه جهان بود که 6 متر طول ، 3 متر و 20 سانتی متر عرض و نقوش آن یک متر و 78 سانتی متر ارتفاع دارد .کتیبه داریوش در سال 522 قبل از میلاد بر روی کوهی حکاکی شد که نقوش آن شامل نقش داریوش شاه هخامنشی ، فر و هر 2 تن از بزرگان پارسی ، گئومات ، مغ و 9 تن از شاهان مغلوب و همچنین شرح فتوحات داریوش به خط میخی و سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی است.
رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.