جهش تولید | چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹

برگزاری نشست تخصصی بررسی روابط ایران و افغانستان در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری نشست تخصصی بررسی روابط ایران و افغانستان در بیرجند

روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات منطقه‌ای و بین المللی ، امروز در نشستی تخصصی با حضور مقامات ایران و افغانستان در دانشگاه بیرجند برگزار شد .

روابط  ایران و افغانستان در پرتو تحولات منطقه‌ای و بین المللی ، امروز در نشستی تخصصی با حضور مقامات ایران و افغانستان در دانشگاه بیرجند برگزار شد .

این نشست به همت گروه پزوهشی افغانستان در دانشگاه بیرجند و با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران شاخه خراسان در دانشگاه بیرجند برگزار شد .

از 40  مقاله رسیده به نشست بررسی روابط ایران و افغانستان ، 12 مقاله با عناوینی از جمله بررسی ماهیت روابط ژئوپلتیک ایران و افغانستان ، امنیت نرم در افغانستان و نقش جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ، فرصتهای منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی در روابط افغانستان و ایران ، فرصت های خراسان جنوبی در توسعه روابط فرهنگی با جمهوری افغانستان ، بدفهمی متقابل مانع توسعه روابط دو جانبه ایران و افغانستان و چشم انداز همکاری و سرمایه گذاری مشترک ایران و افغانستان در عرصه های علمی – آموزشی با حضور کارشناسان ایران و افغانستان بررسی شد.

 آقای اسماعیلی ، رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان در این نشست با اشاره به بازماندن حدود 80 هزار دانش آموز افغان از پذیرش در دانشگاه های این کشور گفت : دانشگاه های بیرجند ، سیستان و بلوچستان و فردوسی مشهد می توانند به خوبی پاسخگوی تقاضای دانش آموزان افغان برای تحصیلات عالی باشند .

نامور مطلق ، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز بر احیای دوباره مرزهای زمینی ایران و افغانستان و تغییر دکترین نظام درباره استان های مرزی تأکید کرد .

آقای نامور مطلق گفت : آنچه در استان های مرزی هزینه می شود در واقع هزینه نیست  ؛ بلکه سرمایه گذاری برای منافع ملی است .

وی همچنین با اشاره به تصویر نادرستی که از افغانستان در ذهن ایرانی ها وجود دارد ؛ افزود : دیگران هم تصویر نادرستی از ایران در ذهن افغان ها ایجاد کرده اند که مجامع دانشگاهی و رسانه ها باید در اصلاح تصویر نادرستی که بطور متقابل ایرانی ها درباره افغانستان و افغان ها درباره ایران دارند تلاش کنند .

محمد امین صدیقی ، سرکنسول افغانستان در ایران هم در این نشست با یادآوری حمایت های مردم و دولت ایران از افغانستان در زمان اشغال شوروی و فتنه طالبان ، از مسئولان ایران خواست مشارکت در بازسازی افغانستان به سطح مشارکت ایران در سال های نخست بازسازی بازگردد و امکان صادرات کالاهای تولید افغانستان به ایران هم فراهم شود .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی