سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

برگزاری نخستین نشست طرح ملی 1454 در صدا و سیما - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری نخستین نشست طرح ملی 1454 در صدا و سیما

برگزاری نخستین نشست طرح ملی 1454 در صدا و سیما

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان جنوبی نشست هماهنگی طرح ملی 1454 با حضور مدیرکل محترم صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی ،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی در سالن جلسات مرکز برگزار شد.

دراین نشست آینه دار با اشاره به پیشینه اجرای طرح ملی قرانی 1454 در سنوات گذشته که با محوریت شبکه قران و معارف سیما برگزار می شده و هر سال نیز سبک و شیوه خاصی داشته است؛ جزئیات اجرای این طرح ملی در سال جاری را تشریح نمودند.

وی  با اشاره به اینکه دستورالعمل اجرای طرح ملی قرانی 1454 به دستگاه های ذیربط استانی ابلاغ شده است؛ برگزاری این جلسه را با هدف اجرای هرچه مطلوب تر این طرح عظیم در استان خراسان جنوبی با مشـارکت، همکـاری و همـراهی دستگـاه های ذیربط استانی (شامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و نماینده شورای عالی قران در استان) اعلام کردند.

در ادامه مدیرکل محترم صدا و سیمای خراسان جنوبی به منظور آگاهی و مرور دستورالعمل ابلاغی و همفکری و هم افزایی هرچه بیشتر در اجرای طرح ملی قرانی 1454، چکیده ای از مهم ترین محورهای آن را قرائت نمودند که بدین شرح است:

طرح ملی و قرآنی 1454 مانند ادوار گذشته از اول تیرماه (تابستان 99) با محوریت آیاتی از قرآن کریم با موضوع «خانواده و آرامش»، به صورت طرح درس هفتگی و روزانه (مطابق با دستورالعمل ابلاغی) به مدت 2 ماه با هدف انس مخاطبان با قرآن کریم با همکاری سه وزارتخانه و سازمان قرآنی (وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی)، شبکه های سیما و خصوصا حضور موثر و موج آفرین معاونت استان ها (صدا و سیمای مراکز کل کشور) با رویکردی متفاوت با شعار 33 مرکز 33 برنامه 1454 طبق بندهای دهگانه ذیل آغاز خواهد شد.

1- تشکیل ستاد طرح ملی قرآنی 1454 در هر استان با حضور روسای ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی با محوریت صدا و سیمای هر مرکز با هماهنگی و حضور شورای عالی قرآن استان.

2- تولید و پخش یک ویژه برنامه زنده روزانه به مدت 2 ماه با تایم 30 دقیقه در هر استان بر مبنای طرح درس ارسالی با هدف

موج آفرین قرآنی و پرکردن اوقات فراغت تابستانی مخاطبان استانی.

3- برگزاری لیگ (جدول لیگ در اختیار صدا و سیمای مرکز قرار گرفته است) با هدف رقابت در سه محور حفظ، مفاهیم و قرائت (پخش زنده لیگ از شبکه قرآن و معارف سیما به صورت روزانه)

4- پوشش زنده روزانه 2 باکس نیم ساعته (صبح و بعد از ظهر) از لیگ استان ها از شبکه قرآن و معارف (ارتباط اول یازده و سی دقیقه صبح، ارتباط دوم شانزده و سی دقیقه عصر).

5- تولید برنامه با محتوای مناسب در برنامه زنده به شرح ذیل:

الف) آیتم موشن گرافیک آیه با رویکرد اعلام شده در طرح درس.

ب) آیتم تفسیر آیه با حضور کارشناس معارفی استان ( با معرفی ادارات کل سازمان های مشارکت کننده در استانها).

ج) آیتم روخوانی و روان خوانی با حضور اساتید اول قرائت و حفظ استان (با معرفی ادارات کل سازمان های مشارکت کننده در استانها).

د) آیتم گزارشی استودیویی و میدانی.

هـ) آیتم گرافیکی مسابقه پیامکی (ارسالی از ستاد طرح).

و) طراحی مسابقه با حضور خانواده ها (با هماهنگی و معرفی ادارات کل سازمان های مشارکت کننده در استان ها).

 

سپس هر یک از نمایندگان محترم دستگاههای استانی عضو کارگروه (آقایان: حجت الاسلام بخشی پور؛ مدیرکل محترم اوقاف و امور خیریه استان- سلمانی؛ رئیس محترم اداره امور قرانی اداره کل تبلیغات اسلامی استان - جعفری؛ رئیس محترم گروه قران و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان- سورگی؛ نماینده محترم شورای عالی قران در استان) ضمن قدردانی از برگزاری جلسه واهتمام صداوسیمای استان به اجرای طرح ملی قرانی 1454 ، به بیان نظرات و پیشنهادات خود در خصوص نحوه اجرای این طرح پرداخته و ابراز داشتند در حد وسع وتوان خود در اجرای این طرح همکاری لازم را خواهند داشت.

در ادامه جلسه نیز هر یک از معاونین محترم صدا، سیمای مرکز خراسان جنوبی، گزارشی از اقدامات انجام شده درخصوص اجرای طرح ارائه و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمودند.

 در پایان نشست مدیرکل محترم صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی ضمن تشکر از اظهارنظر اعضاء محترم، تصمیمات ذیل را اتخاذ، تصویب و بر اجرای آنها تاکید نمودند و گفت: قطعا تاثیرگذاری و فراگیری اجرای طرح ملی قرانی 1454 در سال جاری بیش از سنوات گذشته خواهد بود. آنچه در اجرای این طـرح عظیم از اهمیت ویژه ای برخـوردار است؛ تـرویج فرهنگ قرآنـی می باشـد. لـذا تمـامـی بزرگـواران (اعم از معاونین، مدیران و دست اندرکاران امر تولید برنامه در صداوسیما و نیز دستگاه های محترم عضو جلسه) با تمام توان و جدیت در تحقق این امر مهم اهتمام ورزند.

در روز یکشنبه (مورخ 15/04/1399) جلسه کارشناسی تخصصی با حضور کلیه اعضاء محترم، برگزار گردد تا پیرامون محورهای موضوعی ذیل بحث و تبادل نظر شده و تصمیم گیری نهایی به عمل آید:

1) درخصوص جزئیات ساختار و محتوای برنامه زنده نیم ساعته تصمیم گیری نهایی صورت گیرد. در نظر است علاوه بر اجرای طرح به صورت تلویزیونی، برنامه رادیویی نیز تولید و پخش شود. به همین منظور معاونتهای محترم صدا و سیما به صورت مشترک در خصوص طرح ویژه برنامه بررسی و اقدام نمایند؛ به نحوی که طرح نهایی، قابلیت اجرا و پخش و بهره برداری در هر دو حوزه صداوسیما را داشته باشد. لذا طرح به جلسه روز یکشنبه ارائه تا تصمیم گیری و تصویب نهایی به عمل آید. 

2) معاونت محترم فضای مجازی صداوسیمای استان، جهت تولید آیتم موشن گرافیک ویژه آیه با رویکرد اعلام شده در طرح درس، اقدام نماید. در جلسه روز یکشنبه معاون محترم فضای مجازی مرکز نیز حضور داشته باشند.

3) آیتم تفسیر آیه با حضور کارشناس معارفی استان، آیتم بسیار خوبی است که می بایست با کیفیت بسیار خوبی تولید شود. قطعا این آیتم علاوه بر پخش در برنامه در فصل تابستان، قابلیت بارها بازپخش در کنداکتور پخش صداوسیما را خواهد داشت.

4) فعالیت های فنی، ساختاری و تخصصی کار برعهده صداوسیمای استان خواهد بود و با تمام توان و قوا پای کار خواهیم بود. ضروری است دستگاه های محترم عضو ستاد در امر پشتیبانی (اعم از حوزه محتوایی، تامین کارشناسان، تامین جوایز، اماکن مورد نیاز جهت تولید برنامه و ...) همکاری لازم را با صداوسیمای استان به عمل آورند. همچنین دستگاه های محترم عضو ستاد، منابعی را که درخصوص ترویج قران (به ویژه در فصل تابستان) در اختیار دارند را برای اجرای طرح به کارگیرند. بدیهی است هرچه منابع اجرای طرح بیشتر باشد؛ تولیدات از حیث کمی و کیفی از غنای بیشتری برخوردار خواهند بود. لذا هر یک از نمایندگان محترم دستگاه ها، ظرفیت های دستگاه خود را سنجیده و میزان و نوع فعالیتهایی را که انجام خواهند داد، به جلسه روز یکشنبه ارائه نمایند.

5) معاونت محترم سیما مطابق با روال گذشته، به کار خود در خصوص اجرای طرح ادامه دهد. ضمنا ضروری است آیتم تولیدی در برنامه شبانه (شبهای زعفرونی) به صورت ضبطی تهیه گردد تا از کیفیت مطلوب تری برخوردار باشد.

6) عنوان طرح، به صورت سراسری 1454 است و با عنوان ستاد استانی مطرح خواهد شد.

- آیتم گرافیکی مسابقه پیامکی (ارسالی از ستاد طرح)، مطابق با دستورالعمل های ستادی، پخش خواهد شد.

- ضروری است هر یک از دستگاه های محترم عضو جلسه، نسبت به معرفی نماینده ثابت و تام الاختیار، جهت حضور در جلسات بعدی ستاد و برنامه ریزی و هماهنگی های بعدی، اقدام نمایند.

- در پایان برگزاری طرح ملی قرانی 1454، مراسم اختتامیه استانی آن با حضور کلیه دستگاه های استانی عضو طرح برگزار خواهد شد و از تمامی دست اندرکاران و به ویژه کارشنـاسـان و فعـالین ذیربط، قدردانـی به عمـل خواهـد آمـد.

این مراسم از شبکه استانی خراسان جنوبی پخش خواهد شد و حتی جهت پخش آن از شبکه قران و معارف سیما نیز پیگیری خواهد شد.

در جلسات کارشناسی و برنامه ریزی بعدی درخصوص اینکه استان خراسان جنوبی میتواند میزبان مراسم اختتامیه کشوری هم باشد؛ بحث و بررسی خواهد شد.