جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

برگزاری نخستین سالگرد پدر علم جغرافیای ایران در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری نخستین سالگرد پدر علم جغرافیای ایران در بیرجند

alt

نخستین سالگرد درگذشت پروفسور محمدحسن گنجی پدر علم جغرافیای نوین ایران و مرد هواشناسی عصر امروز در مسجد امام حسین(ع) بیرجند برگزار شد.

این مراسم با حضور جمع زیادی از فرهیختگان، مسئولان و مردم شهر بیرجند برگزار شد.

رئیس دانشگاه بیرجند در این مراسم ایجاد دانشگاه بیرجند را مرهون زحمات پروفسور گنجی دانست و افزود: ایجاد این دانشگاه از مهمترین خدمات این استاد فرهیخته در 38 سال گذشته است که  سبب پایداری منطقه در بحث آموزش ملی شد.

دکتر میری افزود: با همه توفیقات حاصل شده در زمینه آموزش عالی استان، اما هنوز تا برنامه مکتوبی که پروفسور گنجی برای آموزش عالی تدین کرده فاصله زیادی داریم.

امام جمعه بیرجند هم در این مراسم پروفسور گنجی را شخصیتی پرتلاش، عالم، فداکار و متدین دانست و گفت: پروفسور گنجی در سال 2001  به عنوان پدر  علم جغرافیای نوین و مرد سال جهان شناخته شد که این عنوان افتخاری بزرگ برای ملت ایران است.

حجت الاسلام رضایی بیرجندی افزود: این شخصیت فرهیخته به عنوان موسس سازمان هواشناسی ایران نقش موثری را در هواشناسی کشور ایفا کرد و موسس رشته جغرافیا در دانشگاه تهران بود.

وی با تأکید بر پرهیز از مادی گرایی و ارزش قائل شدن برای علم در جامعه گفت:  باید برای فکر و علم ارزش قائل شویم زیرا جامعه ای که برای علم ارزش قائل نباشد نمی تواند افرادی مانند گنجی را  در دامن خود بپروراند

 منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی