سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

برگزاری سنت ملی برات در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری سنت ملی برات در خراسان جنوبی

برات ، سنت ملی کهن مردم خراسان جنوبی هر سال در نیمه شعبان برگزار می شود .

مردم استان خراسان جنوبی در نیمه ماه شعبان هر سال روزهای دوازدهم تا چهاردهم شعبان با برگزاری مراسم مذهبی ویژه ای با عنوان برات، یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی می دارند و برای اموات خود خیرات می کنند.

برآبادی  ، مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی  گفت: دامنه این رسم آنچنان گسترده است که به ماه شعبان در این منطقه ماه برات نیز می گویند.

آقای برآبادی افزود:  برات در خراسان جنوبی مصداقی بر اعتقاد به اصل معاد است که مردم این خطه با انجام اعمال مخصوص به استقبال آن می روند.

وی با بیان اینکه این مراسم به مدت سه روز و با عناوین مختلف برگزار می شود گفت:
برات غریبان، برات اسرا، برات مسافران، برات زنده ها و برات اموات از جمله این عناوین است که از این میان برات اموات در 14 شعبان و با شور و حال خاصی برگزار می شود.
مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: پخت انواع نان های سنتی همچون  روغن جوشی، چلبکی، کماچ، ساچ و همچنین حلوا و توزیع آن بین مردم از مراسم ایام برات در مناطق مختلف این استان است.
آقای برآبادی گفت : در روز 14 شعبان که به  برات اموات شهرت دارد مردم با حضور بر سر قبور خویشاوندانشان، خواندن فاتحه و پخش انواع شیرینی، شکلات، میوه و نانهای سنتی یاد و خاطره  اهل قبور را گرامی می دارند.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی