جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

برگزاری جشن سده در شهرستان سرایان - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری جشن سده در شهرستان سرایان

جشن تاریخی سده در شهرستان سرایان برگزار شد.

عرب، مسئول میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان گفت :سده و يا به لهجه بعضی از روستائيان شهرستان سرايان سِدَی از جمله رسوماتی بوده است كه در اكثر روستاها و شهرهای سرايان برگزار مي شده است و مردم خود را موظف به اجرای آن می دانستند.

وی افزود: معمولاً در همه روستاها و شهرها آتش در داخل خيابان و يا كوچه و بعضی از افراد جلوی در خانه های شان خرمنی از آتش روشن می كردند و بيشتر افراد مخصو صاً جوانان و نوجوانان كوچه از روي آن می پريدند.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: در اين مراسم علاوه بر درست كردن خرمن آتش گلوله ای از آتش را نيز درست می كردند، برای درست كردن گلوله ای از آتش مقداری پارچه را به مواد آتش زا مثل نفت پر کرده و آن را به صورت گلوله ای در می آوردند و با يک سیم بزرگ به طول حدود يک متر می بستند و بعد گلوله را روشن كرده و آن را می چرخاندند تكه هايی كه از پارچه می سوخت روی زمين می افتاد و يا به بالا پرت می شد که در كل منظره زيبايی را درست می كرد.

عرب افزود: از دیگر برنامه های سده این است که کودکان و نوجوانان هنگام شب به صورت گروهی و خواندن شعر مخصوص به خانه اهالی مراجعه کرده و اهل خانه با آجیل و تخمه از آنان پذیرایی می کنند و جالب اینکه تمام مردم برای پذیرایی از بچه ها تخمه و آجیل آماده می کنند.

وی گفت: همچنین در خانه بزرگترهای فامیل شب نشینی و چراغانی برگزار می شود و شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، دو بیتی، آوازهای محلی، قصه های حماسی و نشست صمیمی بزرگان در کنا ربچه ها از دیگر رسومات سده است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان افزود: اين مراسم در گذشته تقريباً‌ در سرايان و همه شهرها و روستاهای اطراف آن به اجرا در می آمد و خوشبختانه الان هم در اکثر نقاط شهرستان اجرا می شود.

عرب گفت: از لحاظ فرهنگی در جشن سده اشعار فردوسی، حافظ و مختارنامه خوانده می شود و این باعث می شود جوانان با این فرهنگ ها و کتاب های شعر آشنا شوند.

وی افزود: بدون شک چنانچه این جشن ها احیاء شود باعث جذب گردشگر و تحول در رونق اقتصادی روستا و یا مکانی که اجرا می شود نیز خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی