جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

برگزاری جشن جهانی شدن روستای خراشاد در هفته صنایع دستی - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری جشن جهانی شدن روستای خراشاد در هفته صنایع دستی

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در نشست خبری به مناسبت هفته صنایع دستی با بیان اینکه در هفته صنایع دستی جشن جهانی شدن روستای خراشاد با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گرشگری کشور برگزار خواهد شد، افزود: تحویل لوح جهانی شدن روستای خراشاد و همچنین آغاز  عملیات اجرایی مرکز علمی پژوهی پارچه بافی سنتی و بازارچه صنایع دستی از برنامه این جشن خواهد بود.

رمضانی از دریافت 20 نشان ملی برای تولیدات صنایع دستی استان خبر داد و گفت:در تلاشیم تا روستاهای نایبند،خور و خوسف در زمینه حصیر بافی،گوهر تراشی و پارچه مله ثبت ملی شود.

رمضانی یا اشاره به اینکه ساخت بازارچه های صنایع در نقاط مختلف استان در حال اجرا است افزود:در تلاش هستیم تا با جذب اعتبارات ملی، بازراچه صنایع دستی در بازار مرکزی بیرجند و فردوس را تا پایان تیرماه سال آینده به بهره برداری برسد.

وی نبود برند،بازاریابی حرفه ای و عدم بسته بندی مناسب را از مشکلات پیش روی صنایع دستی استان بر شمرد و گفت:میراث فرهنگی آمادگی دارد به هنرمندان این حوزه برای برند سازی و بسته بندی تسهیلات کم بهره پرداخت کند.

رمضانی با اشاره به اینکه از مجموع درآمدهای استان در سال گذشته 12 میلیارد تومان حاصل از فروش صنایع دستی بوده است گفت: سالانه فروش صنایع دستی در خراساتن جنوبی 40 تا 45 درصد افزایش می یابد که مهم نتیجه افزایش سفرها، حضور هنرمندان در نمایشگاه های داخلی و خارجی و افزایش تولیدات صنایع دستی در استان می باشد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان با اشاره به راه اندازی خانه خلاقیت صنایع دستی در خانه اعتمادی نیای بیرجند افزود: در این محل امکانات مورد نیاز آموزش و معرفی رشته های پارچه بافی سنتی ،بافته های داری، و گوهر تراشی قرار داده شده است.

برپایی بازارچه های  فروش صنایع دستی،کارگاه آموزش بسته بندی صنایع دستی،افتتاح خانه برک در مود،تقدیر از هنرمندان و پیشکسوتان از جمله برنامه های گرامیداشت هفته صنایع دستی است.

20 خرداد روز جهانی صنایع دستی و آغاز هفته صنایع دستی است.