جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

برگزاری آیین هفت منبر در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری آیین هفت منبر در بیرجند

همزمان با غروب روز تاسوعا مراسم هفت منبر توسط جمعی از بانوان بیرجندی برگزار شد

همزمان با غروب روز تاسوعا مراسم هفت منبر توسط جمعی از بانوان بیرجندی برگزار شد.

مراسم هفت منبر از جمله مراسم ايام محرم است كه توسط زنان در غروب روز تاسوعا بر پا مي‌شود، زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت منبری که در ایام محرم در آنها مراسم روضه خوانی انجام می‌شود شمع روشن مي‌كنند.

برگزاركنندگان این مراسم خادم‌هاي ‌مسجد، حسينيه و يا منزل هستند.آنها از عصر تاسوعا روي منبر يك پارچه سياه انداخته و آن را در نزديكي در مسجد يا حسينيه مي‌گذارند و يك مجمه بزرگ و يا تشت پر از گل را روي پله منبر  و تشتي خالي را هم در پله ديگر مي‌گذارند.

در نزديكي غروب آفتاب بانوان شرکت کننده در این مراسم پس از نیت کردن، شمعی را درون سینی و کنار این منابر روشن کرده و نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول درون تشتی ریخته و برای روشن کردن شمعی دیگر به یکی دیگر از این مساجد می‌روند.

معمولاً در هر مكان فقط يك شمع روشن مي كنند ولي اگر مسجدي بسته و يا راه دور باشد احتمال دارد كه در يك مكان دو شمع روشن كنند.

نذوراتي كه جمع مي شود به خادم منبر تعلق دارد بايد تا پايان مراسم و خاموش شدن شمع ها در آنجا بماند و هيچ يك از شمع ها را خاموش نكند و صبر كند كه شمع ها خاموش شود اشك هاي شمع را هم دور نمي ريزند و در مكاني از مسجد جمع آوري مي كنند.

مراسم هفت منبر سال 91 به شماره 507  در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

مسجد آیتی، مسجد جامع، مسجد خواجه خضر، مسجد صاحب الزمانی، مسجد امام حسن (ع)،  منزل دختر آخوند، حسینیه گود و مدرسه معصومیه بیرجند از جمله اماکنی هستند که مراسم هفت منبر در آنها برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی,