سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

برگزاری آیین ملی برات در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری آیین ملی برات در خراسان جنوبی

آیین ملی برات در خراسان جنوبی برگزار شد.

آیین ملی برات چهاردهم شعبان و در آستانه میلاد با سعادت امام زمان (عج) در خراسان جنوبی برگزار شد.

مردم خراسان جنوبی هر سال در روزهای دوازدهم تا چهاردهم شعبان با برگزاری مراسم مذهبی ویژه ای با عنوان برات یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی می دارند و به یاد مردگان خیرات می کنند.

سید احمد برآبادی، مدیر حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: دامنه این رسم آنچنان گسترده است که به ماه شعبان در این منطقه ماه برات نیز می گویند.

سید احمد برآبادی افزود: برات در خراسان جنوبی مصداقی بر اعتقاد به اصل معاد است که مردم در این خطه با انجام اعمال مخصوص به استقبال آن می روند.

وی گفت: این مراسم به مدت سه روز و با عناوین مخلتف برگزار می شود و مردم هر روز آن را با بزرگداشت قشر خاصی از مسلمانان برگزار می کنند.

مدیر حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی استان افزود: برات غریبان، برات اسرا، برات مسافران، برات زنده ها و برات مرده ها از عناوینی است که برای این سه روز در نقاط مختلف استان استفاده می شود که از این میان برات مرده ها در 14 شعبان با شور و حال خاصی برگزار میشود.

برآبادی گفت : پخت انواع نان های سنتی مانند روغن جوشی، چلبکی، کماچ، ساچ و حلوا و پخش آن در بین مردم به ویژه کودکان از مراسم ایام برات در شهرهای گوناگون خراسان جنوبی است.

وی افزود: امروز در روز 14 شعبان نیز که به برات مرده ها شهرت دارد مردم با حضور بر سر قبور خویشاوندان، خواندن فاتحه و پخش انواع شیرینی، شکلات، میوه و نانهای سنتی یاد و خاطره عزیزان را گرامی داشتند.

برآبادی گفت: آیین برات، سال 1391 به شماره 809 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی