سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

برگزاری آیین سنتی نخل گردانی در شهرستان فردوس - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری آیین سنتی نخل گردانی در شهرستان فردوس

alt

همزمان با روز عاشورای حسینی آیین سنتی نخل گردانی در شهرستان فردوس برگزار شد.

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فردوس با بیان اینکه نخل گردانی فردوس در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است، گفت: مهم‌ ترین آیین عزاداری در شهر فردوس، آیین نخل ‌گردانی است که در آن 6 هیئت مذهبی نخل ‌های آذین بندی شده را پس از اقامه نماز ظهر عاشورا در چهارراه شهیدان پارسا،‌ به سمت مصلی امام خمینی(ره) به حرکت درآورده و مراسم عزاداری را برگزار می ‌کنند.

شبنم زاده افزود: نخل در عزاداری ‌ها سمبلی از حضور و فداکاری‌ های سقای دشت کربلا قمربنی ‌هاشم حضرت ابوالفضل العباس(ع) در حماسه کربلا است.

وی گفت: از صبح روز تاسوعا، پوشش و تزئین این نخل ‌های بزرگ و زیبا آغاز می ‌شود که این نخل ‌ها متعلق به شش هیئت شامل هیئت حسینی سادات، فاطمیه تالار، موسی‌ بن ‌جعفر(ع)، ابوالفضلی، جوادالائمه و طفلان مسلم فردوس است.

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فردوس افزود: وظیفه هدایت و حرکت نخل هم نسل در نسل از پدران به فرزندان بزرگ تر منتقل می‌شود و نخل دارای چهار پایه و دارای ارتفاعی حدود شش متر است که نخل گردان ‌ها آن را بر روی دوش گذاشته و با حرکت به انتها و ابتدای صحن هیئت، مراسمی بسیار باشکوه را به وجود می‌ آورند.

شبنم زاده گفت: بسیاری از جوانان فردوس در کنار بزرگان برای آماده کردن نخل همراه و هم قدم می ‌شوند و در حین آماده کردن نخل، هیئت ‌های عزاداری گرد هم آمده و به عزاداری می ‌پردازند.

آئين نخل گردانی از اواخر دوره صفويه در فردوس رواج يافته است و تا کنون نيز ادامه دارد.

نخل گردانی فردوس از جمله آیین های عزاداری خراسان جنوبی در ماه محرم است که در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شده است.