سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

برگزاری اولین سالگرد درگذشت پروفسور معتمدنژاد در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری اولین سالگرد درگذشت پروفسور معتمدنژاد در بیرجند

در مراسمی یاد و نام پروفسور معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ایران ، در اولین سالگرد درگذشتش ، در دانشگاه بیرجند گرامی داشته شد .

در مراسمی یاد و نام پروفسور معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ایران ، در اولین سالگرد درگذشتش ، در دانشگاه بیرجند گرامی داشته شد .

وحید معتمدنژاد برادر پروفسور معتمد نژاد در این مراسم بر آشنایی هر چه بیشتر مردم به ویژه دانشجویان با شخصیت و موفقیت های علمی پروفسور معتمد نژاد تأکید کرد .

وی گفت : پروفسور معتمد نژاد هنوز در زادگاه خودش ، استان خراسان جنوبی ناشناخته است ؛ در صورتی که یکی از کتاب های او در فرانسه تدریس می شود و دو کرسی بین المللی به اسم او ثبت شده است .

دکتر خلیلی ، رئیس دانشگاه بیرجند نیز با بیان اینکه الگوهای غربی با فرهنگ ایران اسلامی ما سنخیتی ندارند ؛ گفت : چه خوب است که دانشجویان ما بیش از پیش الگوهای ایرانی همچون پروفسور معتمدنژاد را سرلوحه خود برای پیشرفت و موفقیت قرار دهند .

پروفسور کاظم معتمدنژاد ( اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۳ در مود - ۱۴ آذر ۱۳۹۲ در تهران ) روزنامه ‌نگار و حقوق‌دان ایرانی بود . معتمدنژاد به دلیل نقشی که در تدریس آکادمیک علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری در ایران داشت به «پدر علم ارتباطات ایران» شهرت یافته بود. کاظم معتمدنژاد در سال ۱۳۱۳ در شهر مود در جنوب خراسان (شهرستان سربیشه کنونی) متولد شد. تحصیلات ابتدایی و قسمتی از تحصیلات متوسطه خود را در زادگاهش و قسمت دیگر را در بیرجند و سال ششم ادبی را در دبیرستان مروی تهران گذراند. در سال ۱۳۳۶ به اخذ درجه لیسانس و در سال ۱۳۳۹ به اخذ درجه دکتری در رشته حقوق قضائی از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نائل شد. وی در زمان تحصیل در دوره کارشناسی، با مدیر وقت روزنامه کیهان -که استاد او نیز بود- رابطهٔ دوستانه‌ای برقرار کرد. وقتی استاد از دانشجویان دوره دکتری برای همکاری در کیهان دعوت کرد، معتمد نژاد فرصت را غنیمت شمرده و به محیط روزنامه وارد شد. دیری نپایید که از مترجمی زبان فرانسه، به مسؤولیت گروه خارجی و مقالات ارتقا یافت. روزنامه کیهان که به روزنامه نگاران تحصیلکرده نیاز داشت، برای وی بورسیه‌ای از دولت فرانسه دریافت کرد. معتمد نژاد در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دکتری حقوق و علوم سیاسی و نیز دکتری تخصصی روزنامه نگاری از انستیتوی مطبوعات و علوم نظری دانشگاه پاریس شد. وی از سال ۱۳۴۶ وکیل پایه یک دادگستری شده و از سال ۱۳۷۹ مشاور حقوقی اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دور بود. معتمدنژاد بعدازظهر چهاردهم آذر ماه سال ۱۳۹۲ در بیمارستانی در تهران به دلیل بیماری درگذشت و در قطعه نام‌آوران بهشت‌ زهرا به خاک سپرده شد.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی