رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

برپایی جشن جهانی شدن قنات بلده در فردوس - نمایش محتوای خبر

 

 

برپایی جشن جهانی شدن قنات بلده در فردوس

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورایبرپایی جشن جهانی شدن قنات بلده در فردوس اسلامی در این جشن گفت: در قنات بلده کار مهندسی بسیار خوبی انجام‌ شده و هنوز هم‌ با گذشت سال ها پایدار است و مردم منطقه، بهره بردار و حافظ این قنات هستند.

امیرحسنخانی افزود: در کنار جهانی شدن قنات بلده باید از ظرفیت گردشگری قنات بلده هم در سطح کشوری استفاده کرد.

وی گفت: باغستان باید به موتور محرک گردشگری شهرستان فردوس تبدیل شود و مردم به اندازه کافی گردشگر و اقامتگاه بوم‌گردی داشته باشند.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری نیز به نقش مدیریتی قنات بلده فردوس اشاره کرد و افزود: نقش مدیریتی این قنات بسیار مهم است و باید الگویی برای توسعه همه جانبه این خطه باشد.

حمید حلاج مقدم گفت: موقوفات در دوران مختلف بواسطه نیات واقفان شکل گرفته و دو هزار و ۵۰ فنجان بگونه ای وقف شده که امروز در شرایط اقتصادی مملکت، می تواند عامل توسعه و محرک باشد و نیاز است نیت خیرخواهانه واقفان بدرستی انجام‌ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ جنوبی نیز گفت: تاکنون ۱۴مجوز اقامتگاه بوم گردی برای منطقه گردشگری باغستان صادر شده و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شده و سه میلیارد تومان هم تا چند روز آینده پرداخت می شود.

رمضانی افزود: از زمان جهانی شدن قنات بلده تاکنون مبلغ یک میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان در منطقه باغستان و بویژه قنات بلده هزینه شده است.

وی گفت: فصل خوبی برای قنات بلده در اعتبارات ملی دیده شده و در میراث فرهنگی هم شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.

رمضانی افزود: سال آینده شاهد راه اندازی بازارجه دائمی صنایع دستی در منطقه گردشگری باعستان خواهیم بود تا نیاز گردشگران ورودی برای تهیه سوغات و صنایع دستی منطقه برطرف شود.

در جشن جهانی شدن‌ قنات بلده از تمبر قنات جهانی بلده و لوح ثبت قنات جهانی بلده نیز رونمایی شد.