جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بروز کوتاهی قد و کم خونی در کودکان در اثر نخوردن صبحانه - نمایش محتوای خبر

 

 

بروز کوتاهی قد و کم خونی در کودکان در اثر نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه باعث کوتاهی قد و کم خونی در کودکان می شود .

بی توجهی به مصرف صبحانه، تبعات جبران ناپذیری چون کوتاهی قد و کم خونی در کودکان را به دنبال دارد.

محمد حسین عزیزی رییس انجمن صنایع غذایی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس؛ درباره مصرف صبحانه در کودکان، اظهار کرد: صبحانه یکی از مهم ترین و اصلی ترین وعده های غذایی است که کمک شایانی به رشد و سلامتی کودکان می کند اما متاسفانه درصد زیادی از کودکان به بهانه های مختلف از خوردن صبحانه امتناع می کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: با توجه به رشد کودک به منظورتامین املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن خوردن صبحانه اهمیت بیشتری نسبت به وعده های دیگر دارد .

وی با بیان اینکه نخوردن صبحانه موجب بروز برخی از بیماری ها در کودک می شود، بیان کرد: به دلیل صرف زمان زیاد برای خواب، بدن کودک نیاز مبرم به املاح و ویتامین پیدا کرده در صورتی‌که این مواد معدنی تامین نشود، عوارضی همچون عدم رشد کافی، کوتاهی قد و کم خونی را در پی دارد.

عزیزی همچنین در خصوص پیامدهای دیگر نخوردن صبحانه، افزود: به تعویق افتادن صبحانه  باعث ورود ناگهانی انرژی زیاد به بدن در وعده های دیگر  شده و فشار زیادی را به منظور هضم غذا به معده وارد می کند و  این حجم زیاد کالری منجر به ذخیره چربی و در نهایت موجب بروز بیماری های مرتبط با چاقی همچون دیابت، فشار خون و کبد چرب در دراز مدت می شود.

وی در خصوص  گنجاندن مواد غذایی متنوع در صبحانه، یادآورشد: افزودن غلات شامل گندم جو برنج پنیر و گردو و تخم مرغ نقش موثری در رشد کودکان دارد

عزیزی با اشاره به اینکه خوابیدن بیش از حد، عامل اصلی بی اشتهایی کودکان است، توصیه کرد: با تغییر الگو های مربوط به خواب و تنوع بخشیدن به نوع مواد غذایی می توان اشتیاق آنها را نسبت به این وعده مهم افزایش داد.

 رییس انجمن صنایع غذایی در خصوص گنجاندن مواد غذایی متنوع در صبحانه، یادآورشد: افزودن غلات( همچون گندم، جو و برنج) ، پنیر، گردو و تخم مرغ نقش موثری در رشد کودکان دارد.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران