سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۱ مهر ۱۴۰۰

برنامه ریزی شبکه خاوران در دهه امامت و ولایت - نمایش محتوای خبر

 

 

برنامه ریزی شبکه خاوران در دهه امامت و ولایت

برنامه ریزی شبکه خاوران در دهه امامت و ولایت

            

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان جنوبی، معاون سیمای مرکز در برنامه صبحانه این برنامه با مجموع 8 قسمت در طول دهه امامت و ولایت (از تاریخ 10/05/1399 لغایت 18/05/1399) با استفاده از موسیقی سنتی و پاب (زنده) ، دعوت از کارشناسان مذهبی، ارتباط تلفنی با طبس، وله های مناسبتی، آداب و رسوم خاص استان در عید قربان و غدیر، ایجاد فضای با نشاط و مفرح صبحگاهی و در صورت هماهنگی دعوت از گروه تواشیح و مرشدان ورزش باستانی به این مناسبت می پردازد. در ضمن معرفی روستاهای سیدان و سیوجان که بیشتر اهالی آن سادات هستند، در 1 برنامه ویژه عید سعید غدیر خم به صورت کامل انجام خواهد شد.

زندگی سلام: این برنامه در طول دهه امامت و ولایت (از تاریخ 10/05/1399 لغایت 18/05/1399) با استفاده از نماهنگ های ویژه، وله های تبریک، گزارش های تبریک مردمی در قالب 4 قسمت که یک ویژه برنامه در روز عید سعید غدیر خم با حضور خانواده سادات تولید می شود، به این مناسبت می پردازد.

شب های زعفرونی: در این برنامه و در طول دهه امامت و ولایت (از تاریخ 10/05/1399 لغایت 18/05/1399) دعوت از خوانندگان، گروه های سرود دانش آموزی و خانواده سادات انجام می شود و با استفاده از وله های تبریک، نمایش و ... به این مناسبت می پردازد. در ضمن تعداد 2 برنامه ویژه عید سعید غدیر خم به صورت کامل به این موضوع می پردازد.

چکه: این برنامه با هدف ایجاد فضای شاد و مفرح با رویکرد تفریحی سرگرمی با بخش های متنوع همچون مسابقه، گفتگوی صمیمی با هنرمندان، پخش موسیقی و ... به تعداد 4 قسمت 30 دقیقه ای ولید و پخش خواهد شد.

دعای عرفه: پخش زنده دعای پر فیض عرفه در روز عرفه انجام می شود.

نماز عید سعید قربان نیز به صورت ضبطی تولید و پخش خواهد شد.

تأمین و پخش سیما:

فیلم سینمایی طنز: در طول دهه امامت و ولایت تعداد 5 فیلم سینمایی طنز با عناوین "چشمه آهوان، خروس جنگی، پلیس فرودگاه، زاپاس، یاور و ..." به نمایش گذاشته می شود.

خورجین: این برنامه به تعداد 3 برنامه 30 دقیقه ای با رویکرد طنز و با آیتم هایی همچون نمایش، استند آپ کمدی خانوادگی، گزارش، وله و ... پخش می شود.

ناخونک: این برنامه در قسمت های 35 دقیقه ای با رویکرد طنز و با آیتم هایی همچون نمایش کوتاه چند دقیقه ‌ای و شوخی با برنامه‌‌ های پر مخاطب تلویزیون مانند عصر جدید و ... تلاش دارد ضمن فرهنگ سازی و نقد عادت های ناپسند شهروندی و اجتماعی، فضایی شاد و مفرح را برای بیننده القاء نماید.

شکرستان: در دهه امامت و ولایت مجموعه پویا نمایی (شکرستان) با روایت مرحوم مرتضی احمدی که داستان و ماجراهای با مزه اش در ناکجا آباد است به تعداد 3 قسمت 20 دقیقه ای پخش می شود.

تا ابدیت جاریست: این برنامه به تعداد 43 قسمت 2 دقیقه ای با پخش گزیده ای از سخنان مولی الموحدین حضرت علی (ع) در طول دهه امامت و ولایت به این مناسبت می پردازد.

جلوه های نور: این برنامه به تعداد 2 برنامه 35 دقیقه ای با رویکرد تبیین و تشریح مبانی اندیشه امامت و جایگاه امام معصوم (ع)، بازگویی و تشریح زندگانی امام و توجه و توسل به امام معصوم پخش می شود. آیتم های مختلف برنامه عبارتند از: حدیث موضوعی، وله های گرافیکی، پلاتوی مجری و ... . این برنامه ویژه در روزهای عید قربان و عید سعید غدیرخم پخش می شود.

کشمو: برنامه کشمو در یک قسمت 35 دقیقه ای به نحوه ذبح دام و توزیع گوشت قربانی در روز عید سعید قربان می پردازد.

بازسازی واقعه غدیر: این برنامه به تعداد 6 قسمت 20 دقیقه ای با استفاده از تولیدات سال های گذشته به بازسازی و روایت واقعه غدیر می پردازد.

ارتباط با مشهد مقدس: در طول دهه امامت و ولایت جهت پوشش مراسم بارگاه مطهر امام رضا (ع) ارتباط با مشهد مقدس برقرار خواهد شد.

میان برنامه، نماهنگ و موشن گرافیک: متناسب با عید سعید قربان، دهه امامت و ولایت و عید سعید غدیر خم پخش خواهد شد.

زیرنویس و لوگو: طراحی لوگو و درج زیرنویس با موضوع تبریک عید قربان، دهه امامت و ولایت و عید سعید غدیر خم انجام می شود.

برنامه ریزی معاونت صدا:

رویکرد کلی برنامه های تولید و پخش در دهه امامت و ولایت:

در طول دهه امامت و ولایت رویکرد رادیو در وهله اول ایجاد فضای شاد معنوی با محوریت عید سعید قربان و عید سعید غدیر خم است. در مرحله بعدی اطلاع رسانی و پوشش مراسم این دهه است. البته به دلیل شرایط کرونا ممکن است بسیاری از مراسم مثلا مراسم جشن های عمومی برگزار نگردد که از برنامه ریزی ها حذف می گردد. شرح کلی عملکرد پیشبینی شده بصورت ذیل است:

 1. ولایت، محور همدلی و همزبانی.
 2. بررسی حوادث تاریخ اسلام مربوط به اعیاد قربان و غدیرخم و معرفی کتاب های مرتبط و معرفی و استفاده از کتاب نهج البلاغه در برنامه های مختلف رادیو.
 3. مراسم احتمالی گلریزان، سوژه خوبی برای پرداخت در برنامه های رادیو شب.
 4. از مراسم بازسازی واقعه غدیر، اطلاع رسانی و به آن پرداخت شود.
 5. از کارشناسان و مهمانان در موضوعات مختلف بهره گرفته خواهد شد: کارشناس آداب و رسوم و مذهبی و دینی، هنرمندان ، شاعران، کارشناسان بنیاد غدیر ... .
 6. طرح موضوع عدالت محوری در برنامه های مختلف دهه ولایت.
 7. گزارش از ایستگاهای صلواتی، مراسم جشن، عروسی و کارهای خیرخواهانه و...
 8. طرح موضوع موقوفات خاص و ویژه در زمینه غدیر.
 9. مصاحبه با گروههای مختلف جامعه مانند هنرمندان، ورزشکاران، نخبگان، دانشگاهیان و ...
 10. بهره گیری هر چه بیشتر از صحبت های مردمی در قالب گزارش، تلفن و ... .
 11. حفظ نشاط معنوی و امید آفرینی در برنامه ها.
 12. معرفی برنامه­های دهه ولایت که از سوی دستگاه های مختلف اجرایی، مذهبی، حوزه، دانشگاهی و نهادهای مختلف برگزار می شود.
 13. با توجه به شرایط کرونا و جایگزینی کاروان های شادی به جای مراسم در مساجد، این مراسم پوشش داده می شود.
 14. توجه به صله رحم در اعیاد غدیر و قربان.
 15. توجه ویژه به سادات در این ایام و به دلیل کرونا پرهیز دادن مردم از حضور در خانه این عزیزان.
 16. توجه ویژه به مراسم ایمن و کوچک ازدواج که در چارچوب موازین بهداشتی انجام می شود.
 17. معرفی خانواده هایی که هزینه مراسم شادی یا عزای خود را به نیازمندان بخشیده اند.
 18. معرفی جایگاه والای ولایت و امامت در گفتگو با کارشناسان.

تولید صدا:

پیام امروز: در این برنامه اطلاع رسانی از برنامه های دهه امامت و ولایت در استان انجام می شود. از چند روز قبل از دهه امامت و ولایت، با همکاری سازمان دامپزشکی استان درباره نحوه ذبح بهداشتی دام و نحوه استفاده از گوشت تازه دام و... اطلاع رسانی شود. همچنین اطلاع رسانی از مراسم، جشنواره ها و همایش های احتمالی که بمناسبت اعیاد غدیر و قربان در استان برگزار می شود اطلاع رسانی می شود.

قاصدک : یک برنامه با موضوع عید قربان و یک برنامه با موضوع امام علی (ع) و با محوریت عید غدیر تولید می شود. تولید برنامه های ویژه این دهه با هدف تعمیق رابطه کودکان با امامان معصوم بویژه حضرت علی (ع) و تبیین موضوع ولایت فقیه ، امام دوستی بعنوان الگو با ایده های خلاقانه ... الگوپذیری کودکان و الگوسازی ائمه به عنوان نماد انسانهای کامل اما دست یافتنی برای کودکان در برنامه انجام می شود.

فصل نوجوانی : با رویکرد عید قربان و درس های آن برای نوجوانان، رویکرد عید غدیر و ولایت و امامت و عشق به مولا علی (ع) بعنوان الگوی کامل نوجوانان تولید و پخش می شود.... ولایت پذیری، الگوپذیری، الگوسازی و امام علی (ع) بعنوان الگوی کامل انسان در همه زمینه های مثبت زندگی بویژه سبک زندگی برای نوجوانان، بیان خصایص جوانمردی و فتوت و پهلوانی حضرت علی (ع) برای نوجوانان از جمله موضوعاتی است که در این دهه به آن پرداخت می شود.

افتوسرا : این برنامه در طی دهه امامت و ولایت با موضوع جایگاه و ضرورت بحث ولایت در اسلام و سبک زندگی اسلامی با بهره گیری از سیره و زندگانی امام علی (ع)، روش و منش مولا علی(ع) و رفتار آن حضرت را در خانواده و برخورد با همسر و فرزندان که الگوی تمام عیار انسانی و خانوادگی است مورد تحلیل قرار میدهد. در این برنامه موضوعات ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 • بررسی سلامت روانی در نهج البلاغه (نقش آموزه های دینی و اخلاقی در سلامت و بهداشت روانی جامعه).
 • بررسی سبک زندگی اسلامی بر اساس سیره و سیرت و رهنمودهای حضرت علی(ع) و کتاب شریف نهج البلاغه.
 • بررسی سیره تربیتی حضرت علی (ع) و موضوع خانواده و تبیین منزلت زن از دیدگاه آن حضرت.

رادیو شب : این برنامه با محوریت عید قربان، عید غدیرخم و دهه امامت و ولایت با دعوت از کارشناسان  مذهبی، معرفی آثار مکتوب با موضوع اعیاد غدیر و قربان، بررسی جلوه های غدیر در هنر و ادبیات و معرفی آیین های اعیاد قربان و غدیر در استان، تولید و پخش می شود. دعوت از هنرمندان؛ نوازندگان و خوانندگان، شاعران و نویسندگان و پژوهشگران شهرستان های استان جهت حضور در برنامه رادیو شب انجام می شود.

دهکده : پرداخت به عید قربان در بخش کارشناسی دامپزشکی. از نحوه ذبح، کشتار بهداشتی، نحوه استفاده از گوشت تازه قربانی و ... اطلاع رسانی شود. در برنامه به سبک زندگی مولا علی (ع) در اشعار، ضرب المثل ها و فرهنگ عامه پرداخت میگردد.

صبح شرقی: اطلاع رسانی از برنامه های دهه امامت و ولایت در استان و ارتباط با مسئولان مربوط در برنامه انجام می شود و موضوعات ذیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 • سبک زندگی مولا علی (ع): اخلاق، فتوت و جوانمردی، سلامت روانی در جامعه از دیدگاه مولا علی (ع)، ولایتمداری و... .
 • اطلاع رسانی از مراسم، جشنواره ها و همایش ها بمناسبت اعیاد قربان و غدیر در استان.
 • ارتباط تلفنی با کارشناسان و مسئولان استان بویژه اعضای ستاد غدیر استان.
 • همراهی با شور و شوق و نشاط جامعه در اعیاد اسلامی.
 • انعکاس مراسم احتمالی شهرستانها در دهه امامت و ولایت.
 • دربخش های ابتدایی برنامه از ضرب و آواز مرشدان زورخانه بصورت هنرمندانه استفاده شود.

بهار نارنج : سعی میشود در کل دهه امامت و ولایت موضوعات برنامه ها با محوریت دهه امامت و ولایت انتخاب شود. توجه ویژه مخاطبان جوان و الگوگیری آنها از سیره حضرت علی (ع) در زمینه های گوناگون؛ اخلاق ، مروت و جوانمردی، پاکی و طهارت، علم و دانش و...

ویژه برنامه نماشم (عید تا عید سابق) : این ویژه برنامه هر روز عصر از تاریخ 10/05/1399 لغایت 18/05/1399 پخش می شود و در هر برنامه با کمک  بنیاد غدیر مسابقه ای برگزار می شود.

نجوای نیاز: در طول دهه امامت و ولایت با موضوع عید قربان، عید غدیر و موضوع امامت و ولایت و ولایت در قرآن کریم، امام علی (ع) در نگاه اهل سنت می پردازد... بررسی موضوع غدیر و ابعاد مختلف این رویداد بزرگ در قرآن کریم، تمرکز بر مقوله های توحید، ولایت مداری و امامت محوری در برنامه بیان می شود.

میعاد جمعه و با خطیبان جمعه: در این برنامه ها گزیده خطبه های نماز جمعه های استان با محوریت عید قربان، عید غدیرخم و دهه امامت و ولایت پخش می شود.

سیب سلامت: این برنامه در مورخ 09/05/1399 با موضوع ذبح بهداشتی دام، اطلاع از کشتار سالم و ذبح اسلامی، نحوه استفاده از گوشت تازه دام و ... تولید و پخش می شود.

شمیم وحی: یک برنامه با موضوع ولایت در قرآن، با اشاره به آیات قرآن در رابطه با ولایت و ولایت پذیری، تولید و پخش می شود.

سخنرانی عید قربان و عید غدیر: در این برنامه سخنرانی احتمالی نماینده محترم ولی فقیه در استان (که طبق روال سال های گذشته در محل مصلی المهدی شهرستان بیرجند برگزار می شود) ضبط می شود و در بعد از ظهر همان روز پخش می شود.

ویژه برنامه عید بندگی (ویژه عید قربان): این ویژه برنامه در صبح روز عید قربان مورخ 10/05/1399 پخش می شود. طرح شناسنامه این برنامه جداگانه ارائه می گردد.

ویژه برنامه عید برادری (ویژه عید غدیرخم): این ویژه برنامه درعصر روز عید غدیرخم مورخ 18/05/1399  پخش می شود. طرح شناسنامه این برنامه جداگانه ارائه می گردد.

درواخ باش: در این برنامه طرح و بررسی مشکلات زورخانه های استان و معرفی مرشدان استان، انجام می شود.

دعای عرفه: پخش زنده دعای عرفه در صورت برگزاری از طریق واحد سیار رادیو در تاریخ 09/05/1399 انجام خواهد شد. طرح شناسنامه این برنامه جداگانه ارائه می گردد (برنامه عصرگاهی در این روز پخش نمی شود).

برنامه ریزی پخش صدا:

حدیث ولایت: 10 برنامه 5 دقیقه­ای با موضوع غدیر و اهمیت امامت.

عید بندگی: ویژه برنامه 30 دقیقه ای ویژه عید قربان.

قربانگاه عشق: یک برنامه 30 دقیقه ای با موضوع تبریک عید قربان، جایگاه عید قربان و اعمال عبادی این روز.

شکوه عاشقی: یک برنامه 30 دقیقه ای با موضوع اهمیت عید قربان و بندگی خدا.

اکمال دین: برنامه 30 دقیقه­ای با توضیح واقعه غدیر و عظمت آن.

عیدانه: ویژه برنامه 30 دقیقه ای با موضوع اهمیت و جایگاه عید غدیر.

عید ولایت: ویژه برنامه 30 دقیقه ای با موضوع اهمیت و جایگاه غدیر.

آینه ولایت: ویژ برنامه 30 دقیقه ای با موضوع واقعه غدیر و نقش تاثیرگذار آن.

نغمه و نوا: این برنامه در طول دهه امامت و ولایت با پخش ترانه­های مناسبتی به این موضوع خواهد پرداخت.

پخش مستند سنت ابراهیمی

پخش سخنرانی مذهبی در طول دهه امامت و ولایت.

پرداخت در فواصل پخش و متن نویسندگان پخش.

برنامه ریزی معاونت فضای مجازی:

تولید حداقل 2 قطعه ویدئویی از شعرخوانی شاعران استان در پرداخت به مناسبت.

تولید 3 قطعه ویدئویی از بیان خاطرات حجاج سال های گذشته.

تولید حدود 10 قطعه ویدئویی طنز ویژه پرداخت به مناسبت.

تولید تعداد 1 اینفوگرافیک در خصوص توصیه های بهداشتی ذبح دام.

تولید حدود 10 قطعه اینفوگرافیک با موضوع غدیر.

تولید تعداد 3 پوستر قربان تا غدیر.

راه اندازی پویش تبریک مجازی به سادات.

نقش مکملی برنامه های حوزه های صدا و سیمای مرکز.

اطلاع رسانی برنامه های صدا و سیما در وبسایت، پیام رسان ها و صفحات اجتماعی.

تمرکز بر پویشی با موضوع کمک به نیازمندان و اهداء گوشت قربانی به این افراد.

اطلاع رسانی درخصوص برگزاری کارگاه تولید پوستر به مناسبت عید غدیر با همکاری سپاه و حوزه هنری استان و انتشار تولیدات.

تولید آیتم های متمرکز به دستور ستاد.

تولید اثر ویژه (تلفیقی از ضرب باستانی و موسیقی) که در حال آماده سازی است.

تولید اینفوگرافیک درخصوص فلسفه غدیر و تبیین این واقعه.

برنامه ریزی معاونت خبر:

گزارش خبری: در صورت وجود شرایط مطابق سال های گذشته، تولید گزارش های خبری روتین در ایام دهه امامت و ولایت.

گزارش تولیدی: تولید تعداد 2 گزارش تولیدی با موضوع دهه امامت و ولایت، عید قربان و عید سعید غدیر خم (یک گزارش تولیدی با یکی از روستاهای سیدان و سیوجان و یک گزارش تولیدی با موضوع غدیر).

پوشش خبری مراسم و جشن ها در سطح شهر و سخنرانی ها در ایام دهه امامت و ولایت و برنامه های بقاع متبرکه در صورت برگزاری.

خاطر نشان می گردد بدلیل شرایط بیماری کرونا شاید برخی مراسم ها برگزار نشود.