جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

بررسی موانع و مشکلات پیش روی تجار خراسان جنوبی و افغانی با حضور سفیر افغانستان - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی موانع و مشکلات پیش روی تجار خراسان جنوبی و افغانی با حضور سفیر افغانستان

موانع و مشکلات پیش روی تجار خراسان جنوبی و تجار افغانی با حضور سفیر افغانستان در ایران بررسی شد.

در این دیدار تجار هر دو طرف خواستار تسهیل روابط تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان شدند.

فرامرزی نماینده تجار استان در این دیدار گفت:بازگشایی بازارچه ها و برقرار شدن تعرفه ترجیحی بین ایران و افغانستان و همچنین ایجاد کنسولگری افغانستان در بیرجند و کنسولگری ایران در فراه از خواسته های تجار ایرانی برای تسهیل روابط تجاری میان دو کشوراست.

یکی دیگر از مشکلات تجار صف انتظار خودروهای ترانزیتی برای ورود به کشور افغانستان عنوان شد و تجار هر دو طرف خواستار سرعت در روند تجارت برای جلوگیری از ضرر و زیان شدند.

حقیقی، رییس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان در این جلسه با اشاره به صادرات  162 میلیون دلاری خراسان جنوبی به افغانستان در 11 ماهه گذشته گفت: خواهان رسمی شدن مرزهای استان با افغانستان و به ویژه تبدیل بازارچه یزدان به مرز رسمی هستیم.

خاشی، مدیرکل گمرکات استان هم گفت: قوانین دست و پا گیر طرف مقابل و ماندن کالاها در مرز برخی اوقات باعث پایین آمدن کیفیت کالاها می شود که این مشکل باید از سوی دولت افغانستان رفع شود.

اما سفیر افغانستان هم در پاسخ به خواسته های تجار گفت: تمامی مشکلات و خواسته های مطرح شده در این جلسه را به مسئولان این کشور منعکس و برای رفع انها پیگیری خواهد کرد.

نصیر احمد نور با تاکید بر اینکه افغانستان پذیرای سرمایه گذاران ایرانی است گفت: اولویت سیاست دولت افغانستان، گسترش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه به ویژه ایران است.

سفیر افغانستان در دیدار با مسوولان دانشگاه بیرجند هم پیشرفت و اقتدار یک کشور در جهان را وابسته به اقتدار علمی آن کشور دانست و گفت:جمهوری اسلامی ایران گام های بلندی در زمینه علمی برداشته که این فرصتی ویژه برای افغانستان است.

نصیر احمد نور با اشاره به اینکه خراسان جنوبی دروازه مهم همسایگی میان افغانستان و ایران است افزود:این استان با داشتن دانشگاههای مختلف از ظرفیت علمی بالایی برخوردار است و  دولت افغانستان تلاش می کند دانشجویان خود را با هزینه دولتی برای تحصیل روانه خراسان جنوبی کند.

ابراهیمی ، نماینده وزارت امور خارجه در استان هم گفت:تبادل استاد و بورسیه دانشجو بین دانشگاههای  بیرجند و افغانستان در تفاهمات دو جانبه پیگیری می شود.

خلیلی رییس دانشگاه بیرجند هم در این دیدار با اشاره به اینکه آماده همکاری های بیشتر با دانشگاههای افغانستان هستیم گفت:افق دانشگاه بیرجند به سوی بین المللی شدن است و هم اکنون 88 دانشجوی افغانی در مقطع کارشناسی در دانشگاه بیرجند در حال تحصیل هستند.

نصیر احمد نور، سفیر افغانستان در دیدار با رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی هم گفت: تحصیلات عالی و پیشرفتهای علمی در افغانستان در حال پیشرفت است و در این زمینه نیازمند کمک های علمی کشور ایران هستیم.

دوستی رئیس پارک علم و فناوری خراسان هم با اشاره به تحصیل دانشجویان افغانی در استان گفت: تحصیل این دانشجویان از لحاظ علمی و فناوری می تواند نقش مهمی در پیشرفت کشور افغانستان داشته باشد.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی