سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بررسی مشکلات پیش روی واحدهای صنعتی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی مشکلات پیش روی واحدهای صنعتی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید این بار میزبان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بود تا برخی مشکلات پیش روی واحدهای صنعتی استان را بررسی و برطرف کند.

یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای راه اندازی 304 طرح صنعتی بیش از 400 میلیارد تومان تسهیلات به خراسان جنوبی ابلاغ شده است که اولویت پرداخت، با آن دسته از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط است که علاوه بر نقدینگی مشکل تولید و بازار فروش را نداشته باشند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به ساخت 220 طرح در شهرک صعنعتی خراسان جنوبی گفت: هم اکنون از مجموع 528 واحد پروانه دار استان 35 درصد واحدها غیر فعالند و 22 واحد نیز توسط بانک ها تملک شده اند.

یزدانی از دو سیاست تشویقی برای جذب سرمایه گذاران در خصوص رونق دادن به واحدهای صنعتی نیمه فعال خبر داد و گفت: در یک طرح واگذاری واحدهای کارگاهی و صنفی و مجتمع های فناوری اطلاعات به صورت 30 درصد نقد و بقیه در اقساط 30 ماهه و در طرح دیگر بخشودگی 10 درصدی و طولانی شدن اقساط برای ایثارگران، نخبگان و سرمایه گذاران خارجی را خواهیم داشت.

مشیرالحق عابدی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هم نبود زیرساختها و اعتبارات را از مشکلات عمده شهرکهای صنعتی استان دانست و گفت: اعتبارات ملی و بخش خصوصی جوابگوی نیاز اعتباری برای رونق شهرک های صنعتی استان نیستند.

در این نشست با توجه به کمبود آب برای تأمین مصرف آبی کارخانه های شهرک صنعتی بیرجند، اتمام طرح تصفیه‌خانه پساب کارخانه‌های شهرک صنعتی مطرح شد که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت قول تامین 2 میلیارد تومان از نیاز 5/3 میلیارد تومانی این طرح را داد.

همچنین یزدانی صبح روز سه شنبه (18 خرداد) با استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار گفت: مسئولان استانی باید پیگیر باشند تا بانک ها واحدهایی که توسط کارگروه رفع موانع معرفی می‌شوند بدون توجه به چک‌های برگشتی و بدهی‌های غیر جاری آن‌ها بپذیرند و نتیجه رسیدگی‌ها آن را به دبیرخانه کارگروه و فرد متقاضی ظرف مدت یک ماه اعلام کنند.

خدمتگزار، استاندار خراسان جنوبی هم از مسئولان کشوری خواست به قول ها و وعده های خود به مردم استان عمل کنند.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی