سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

برداشت زعفران گلخانه ای در خراسان جنوبی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

برداشت زعفران گلخانه ای در خراسان جنوبی

برداشت زعفران گلخانه ای در خراسان جنوبی


برداشت اولین زعفران های گلخانه ای در خراسان جنوبی، آغاز شد

برداشت اولین زعفران های گلخانه ای در خراسان جنوبی، آغاز شد.

مسئول اولین گلخانه کشت زعفران به روش ایروپونیک  گفت: سال 95 ایده راه اندازی این گلخانه  به ذهنش رسید و امسال پس از سه سال با سرمایه گذاری 100 میلیون تومان کشت انبوه آن را برداشت می کند.
آقای صادق شاهین با بیان اینکه این گلخانه 500 مترمربع مساحت دارد افزود: در تولید انبوه این گلخانه حدود 4 تن پیاز زعفران به روش ایروپونیک کشت شده است که پیش بینی می شود 20 کیلو زعفران خشک از آن برداشت شود .
وی با اشاره به اینکه این 20 کیلو زعفران خشک حدود 200 میلیون تومان درآمد را عایدش می کند گفت: در گلخانه کشت زعفران 2 نفر به صورت ثابت و 10 نفر پاره وقت مشغول به کار شده اند.
مسئول  اولین گلخانه کشت زعفران به روش ایرو پونیک همچنین به مزیت های این نوع کشت نسبت به کشت سنتی اشاره کرد و افزود: کاهش میزان آب مورد نیاز به دلیل اینکه هیچگونه آبیاری در این روش نمی شود و پیاز زعفران آب مورد نیاز خود را از طریق رطوبت هوا دریافت میکند، افزایش راندمان تولید، در امان ماندن محصول از هرگونه سرمازدگی، آفت و حمله جوندگان، بهداشتی تر بودن محصول، قابلیت کشت و برداشت با هر اقلیمی و تغییر زمان برداشت از ابتدای صبح در روش سنتی به دیگر ساعات شبانه روز از جمله مزیت های این نوع کشت است.
شاهین از توسعه گلخانه کشت زعفران نیز خبرداد و گفت: این گلخانه را در سال آینده از 500 به 1800 متر مربع توسعه خواهیم داد

مسئول  سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان هم از حمایت های مادی و معنوی به این واحد گلخانه ای خبر داد و گفت: این سازمان به افرادی که دارای طرح و ایده در حوزه های کشاورزی نوین باشند حمایت های مادی (اعطای وام و مبالغ بلاعوض تا سقف 10 میلیون تومان) و حمایت های معنوی (خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی، مشاوره و راهنمایی) را خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.