رونق تولید ملی | شنبه، ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

بحران جدی كم آبي در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

بحران جدی كم آبي در استان

alt

عليرغم بارندگي نسبتا مطلوب در سال زراعي جاري در خراسان جنوبي، اما باز هم بحران كم آبي در اين استان جدي است و این امر لزوم صرفه جويي را در این روزهای گرم تابستان دوچندان مي كند.

پس از 15 سال خشکسالی متوالی و وضعیت كم آبي در استان، اهمیت به موضوع آب دو چندان شده و نيازمند توجه به موضوع اقتصاد آب است.

اقتصاد آب به چگونگي توليد و توزيع و مصرف آب مي پردازد، وقتي آب به عنوان يك كالاجنبه اقتصادي به خود مي گيرد كه به لحاظ منابع، كمياب و به راحتي و بدون هزينه در دسترس قرار نگرفته باشد و توليد و توزيع آن نيز با ارزش افزوده همراه است.

 ماده اي كه لقب كالا به خودي گيرد لزوماً خريد، فروش، رقابت و انحصار در توليد،توزيع، مصرف را دارد و آب نيز داراي قيمت تمام شده،قيمت فروش و متأثر از ميزان عرضه و تقاضا و كشش است.

به گفته مسئولان استاني عليرغم هزينه بالاي استحصال آب در استان اما اين كالاي ارزشمند امروز به عنوان كم ارزش ترين كالا محاسبه مي شود و قيمت مصرف آن چندين برابر كمتر از قيمت تمام شده آب است.

اين در حالي است كه كالايي كه كمياب مي شود به نسبت بايد قيمت و ارزش آن نيز بيشتر شود، كه به دليل عدم تحقق اين مهم، صرفه جويي نيز كمتر صورت مي گيرد.

در حال حاضر آبی که در زمین وجود دارد 135 میلیارد مترمکعب است که فقط پنج درصد در شرب و سه درصد در صنعت مصرف می شود.

امروز اقتصاد آب از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده، که به آن کمتر توجه شده است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی