سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

باورهای اشتباه درباره ارتودنسی - نمایش محتوای خبر

 

 

باورهای اشتباه درباره ارتودنسی

شیوه های نوین ارتودنسی از اعمال فشار زیاد به ریشه دندان و آسیب رسیدن به آن جلوگیری می کند.

بهروز فارسی دندانپزشک درباره ویژگی های ارتودنسی گفت: ارتودنسی رفع ناهنجاری های فکی و دندانی برای رسیدن به بهترین شکل قرار گرفتن دندان ها جهت جویدن آسان تر، بهتر صحبت کردن، تنفس درست و در نهایت زیبایی صورت است.

وی با بیان اینکه در بعضی موارد به علت شدت ناهنجاری های فکی بیمار باید همزمان با ارتودنسی عمل جراحی فک انجام دهد که به آن اتوسرجری می گویند، ادامه داد: برای انجام ارتودنسی از دستگاه های متحرک که امکان برداشتن پلاک در آن وجود دارد و دستگاه های ثابت استفاده می شود.

این دندانپزشک اظهار داشت: در سال های گذشته بعد از نصب براکد ها روی دندان ها توسط سیم ها، فنرها و وایرها نیروهایی برای حرکت دادن دندان ها به سمت جلو، عقب، بالا و پایین و رفع چرخش آنها وارد می شد، که اعمال این نیروها به دندانی که قرار است حرکت کند امکان صدمه و آسیب را به ریشه دندان به وجود می آورد و با تحلیل رشته هایی که ریشه های دندان را ثابت نگه می دارند باعث لق شدن دندان ها می شوند.

این دندانپزشک با اشاره به نکته که برای حرکت دادن هر دندان ابتدا دندان باید لق و سپس حرکت داده شود و بعد در جای مناسب خودش ثابت شود، عنوان کرد: در شیوه های نوین ارتودنسی دستگاه ها و تجهیزات جدید فشار هایی که به دندان وارد می شود را محاسبه می کنند و از اعمال فشار زیاد از حد به ریشه دندان، آسیب به آن و لق شدن دندان جلوگیری می کند.

فارسی گفت: در ارتودنسی پیشرفته از سیم ها و وایرهای شفاف و رنگ دندان استفاده می شود که باعث دید کمتر و زیبایی بیشتر دندان می شود و در نوعی از ارتودنسی جدید. نیز سیم ها از پشت دندان کشیده می شوند که دید بسیار کمی دارد.

وی در خصوص سن مناسب برای ارتودنسی اذعان داشت: بهترین سن برای ارتودنسی زمانی است که هم دندان های شیری و هم دندان های دائمی در دهان وجود دارند که در این دوران امکان اعمال هرگونه تغییر فکی و دندانی بر روی بیمار وجود دارد.

فارسی اشاره کرد: سن مناسب برای ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت است و در برخی از بیماران بهتر است هنگامی اقدام به ارتودنسی شود که دندان های دائمی به طور کامل در آمده باشند و در بعضی از افراد بهتر است جهت قرار گرفتن دندان ها در مکان مناسب خود قبل از رویش دندان های دائمی ارتودنسی انجام شود و لازم به ذکر است که امکان انجام ارتودنسی در همه سنین وجود دارد ولی هرچه سن کمتر باشد به دلیل نرم تر بودن استخوان ها ارتودنسی بهتر انجام می شود.

این دندانپزشک ابراز داشت: برای مرتب کردن دندان ها نیاز به فضای خالی در فک است و یکی از راه های ایجاد فضای مناسب کشیدن ۴ دندان است اما در شیوه جدید و در صورت مراجعه در زمان مناسب می توان با بزرگتر کردن فک ها می توان فضای کافی برای مرتب کردن دندان ها بدون کشیدن آنها به وجود آورد.

وی یاد آورشد: بهتر است پزشکان قبل از اقدام به ارتودنسی محاسبات لازم و بررسی دقیق را در خصوص تغییرات فکی انجام دهند تا در روند درمان مشکلی پیش نیاید.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران