رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

بازسازی بافت تاریخی روستای فورگ درمیان - نمایش محتوای خبر

 

 

بازسازی بافت تاریخی روستای فورگ درمیان

بافت تاریخی روستای فورگ شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی بازسازی شد.

قاسم تنها، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: برای بازسازی روستای تاریخی فورگ 7 میلیارد و 372 میلیون ریال اعتبار ملی و استانی هزینه شد.

قاسم تنها، هدف از اجرای طرح بهسازی بافتهای با ارزش روستایی را شناسایی و ارتقای ظرفیت های روستا در زمینه توسعه گردشگری عنوان کرد و افزود: در این طرح بافتهایی از روستا که ارزش فرهنگی، تاریخی و معماری دارد، بهسازی و حفظ می شود.

وی گفت: جداره سازی آجری، سنگ فرش، آجرفرش، بازسازی مساجد و آثار تاریخی، احداث سرویس بهداشتی، اجرای فاضلاب و احداث دیوار سنگی، ساخت سکو‌های پیرنشین و ناودان آجری بناهای ارزشمند از فعالیت هایی است که در طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی انجام می شود.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی افزود: در طرح بازسازی روستای فورگ که از سال 86 آغاز شد، 2 هزار و 200 متر مربع سنگ فرش معابر مسجد جامع و مسجد بلال، 7 هزار و 200 مترمربع اجرای نمای کاهگل، 2 هزار و 100 متر مربع آجر فرش معابر فرعی، 800 مترشبکه فاضلاب اصلی، 121 مترمربع سردرب ورودی و 240 مترمربع دیوارسنگی و هزار و 600 متر رخ بام اجرا شد.

روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان است که در فاصله 10 کیلومتری شهر اسدیه مرکز این شهرستان قرار دارد.

قلعه تاریخی و مشهور فورگ به همراه چشم اندازها و جاذبه های طبیعی، روستای فورگ را در ردیف روستاهای پر رونق گردشگری خراسان جنوبی قرار داده است.

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی