رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

بازدید وزیر راه و شهرسازی از روند دوبانده سازی جاده بیرجند - قاین - نمایش محتوای خبر

 

 

بازدید وزیر راه و شهرسازی از روند دوبانده سازی جاده بیرجند - قاین

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی ، جاده بیرجند - قاین بخشی از کریدور هزار و 570 کیلومتر شرق  مسیر مشهد - چابهار است.

عملیات دوبانده کردن این طرح از سال 89 آغاز شد و تاکنون 49 کیلومتر آن تکمیل و سه پیمانکار با مجموع 120 میلیارد تومان قرارداد در 51 کیلومتر باقی مانده با پیشرفت 40 درصد مشغول فعالیت هستند.

 وزیر راه و شهرسازی در  بازدید از پروژه احداث باند دوم محور بیرجند- قائن ضمن تاکید بر لزوم تسریع در احداث باند دوم محور بیرجند-قائن به مسئولان مربوطه در شرکت ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور دستور داد نسبت به تامین منابع مالی برای پرداخت مطالبات کارگران اقدام کنند.

محمد اسلامی افزود: باید در احداث این پروژه تسریع شود و هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.

اسلامی ضمن عذرخواهی از کارگران پروژه به علت تعویق پرداخت مطالبات آنها، گفت: پیمانکار در این زمینه تقصیری ندارد. پیش از سفر با حضور استاندار و نمایندگان جلساتی برگزار و برای تامین مالی این پروژه برنامه‌ریزی شده است. 

وی افزود: برای تامین مالی پروژه از محلی به‌غیر از ردیف بودجه دولتی برنامه‌ریزی شده تا پروژه پیش برود. مواردی مانند وام بانکی، تهاتر و ... پیش‌بینی شد و اقدامات لازم نیز انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این پروژه از جمله پروژه‌های حیاتی برای وزارت راه و شهرسازی است، گفت: این نقطه از نقاط پرترافیک است و باید باند دوم آن احداث شود. کارگران می‌توانند به ادامه همکاری با این پروژه امیدوار باشند. 

اسلامی  در ادامه به مسئولان مربوطه در شرکت ساخت دستور داد تا منابع مالی لازم برای تکمیل باند دوم محور بیرجند-قائن تامین شود و افزود: اولین اقدام بعد از تامین مالی، باید پرداخت مطالبات کارگران باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی  نیز در حاشیه این بازدید گفت: از مشکلات طرح می توان به مطالبات 36 میلیارد تومانی پیمانکاران و ضعیف بودن ردیف اعتباری آن اشاره کرد.
جعفری افزود: ردیف اعتباری این طرح با عنوان بهسازی راه های تربت حیدریه - گناباد - قاین - بیرجند و فیض آباد و بجستان - فردوس - دیهوک به طول 640 کیلومتر است که هم اکنون   10 پیمانکار  که حدود  90 میلیارد تومان مطالبه دارند در آن مشغول به فعالیت هستند. 

وی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل دوبانده کردن  بیرجند - قاین را هزار و 200 میلیارد ریال  با احتساب مطالبات پیمانکاران اعلام کرد و گفت: تاکنون 49 کیلومتر از این جاده به بهره برداری رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه 47 کیلومتر از این طرح در دست اجرا است افزود: از این میزان 19 کیلومتر آن آماده آسفالت و 28 کیلومتر نیز در حال اجرای زیرسازی است.