سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

بازدید سفیر چین در ایران از کارخانه کک سازی طبس - نمایش محتوای خبر

 

 

بازدید سفیر چین در ایران از کارخانه کک سازی طبس

سفیر جمهوری خلق چین در ایران در دومین روز سفر به خراسان جنوبی،امروز از کارخانه کک سازی طبس بازدید کرد.

یو هونگ یانگ در این بازدید که گروهی از مهندسان چینی وی را همراهی می کردند گفت: ایران مهمترین شریک تجاری کشور چین است و علاقه مند به گسترش مناسبات تجاری با ایران هستیم.

سفیر چین در ایران در این بازدید با اشاره به اینکه هم اکنون 8 مهندس چینی در ساخت کارخانه کک سازی طبس مشارکت دارند گفت:تا کنون 43 هزار تن مواد نسوز و تجهیزات مکانیکی از چین به این کارخانه ارسال شده است.

یو هونگ یانگ افزود: با راه اندازی این کارخانه 7 مهندس چینی دیگر در آن مشغول به کار می شوند.

مدیر عامل کارخانه کک سازی طبس نیز با بیان اینکه این کارخانه هم اکنون حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد گفت: تا کنون برای ساخت این کارخانه 150 میلیارد تومان هزینه شده و برای بهره برداری آن به 100 میلیارد تومان دیگر نیاز است.

حسین پورمهدی با بیان اینکه این کارخانه در دو فاز در حال ساخت است افزود: با بهره برداری از مرحله نخست این کارخانه در شش ماه نخست سال آینده،سالانه 450 هزار تن کک متالوژی و 32 مگاوات برق تولید خواهد شد و 500 نفر در آن مشغول به کار می شوند.

وی گفت:با بهره برداری فاز دوم کارخانه کک سازی طبس در سال 94، این ظرفیت تولید به یک میلیون و 200 هزار تن کک متالوژی و 96 مگاوات برق افزایش خواهد یافت.

کارخانه کک سازی طبس نخستین کارخانه کک سازی کشور است که قابلیت تولید برق را نیز دارد.

شهرستان طبس با ذخیره اکتشافی 2 و نیم میلیارد تن زغالسنگ کک شو و زغالسنگ حرارتی در چهار ناحیه پروده، نایبند، مزینو و آیبدوغی یکی از بزرگترین ناحیه های زغالی خاورمیانه است

هم اکنون کنسانتره حاصل از فرآوری زغالسنگ خام معادن پروده طبس، به کارخانه های کک سازی اصفهان و زرند کرمان حمل می شود.

سفر چین در ایران همچنین امروز از باغ گلشن و ارگ طبس دیدن کرد.