جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

اینگونه نفس بکشید تا به آرامش برسید - نمایش محتوای خبر

 

 

اینگونه نفس بکشید تا به آرامش برسید

بررسی‌ها نشان داده می‌توان با فراگیری روشی برای نفس کشیدن در چند ثانیه بدن را به آرامش و لذت رساند.

استرس، فشارهای روحی و اضطراب از جمله اثرهای جانبی پیشرفت علم و مشغله‌های تمام نشدنی روزانه است. صرف نظر از جنسیت، سن، وضعیت اجتماعی و شغل مورد نظر همه افراد در طول روز بارها دچار حمله‌های عصبی ناشی از نگرانی و اضطراب می‌شوند.

موقعیت شغلی، مسئولیت خانوادگی، امتحان، آزمون‌های شغلی و فشارهای اجتماعی همگی سبب فشار روحی می‌شوند. از جمله علائم اضطراب و نگرانی سرخ شدن صورت، گر گرفتن، لرزش دست، تنگی نفس و تعرق به خصوص در ناحیه دست‌ها است. این در حالی است که می‌توان با یادگیری روشی برای نفس کشیدن همه نگرانی‌ها را از خود دور کرد و به آرامش رسید.

مطالعه‌ای جدید نشان داد به جای نفس عمیق سعی کنید برای چند ثانیه محکم و با قدرت نفس بکشید. در این روش با وارد کردن شوک به رشته‌های عصبی کل بدن به آرامش می‌رسد، از این طریق سردردهای خفیف و خستگی نیز تا حدودی درمان و مهار می‌شود.

در این نوع تنفس سعی کنید زمان فرو دادن هوا 4 ثانیه و بیرون دادن آن 8 ثانیه طول بکشد و بار دیگر فرو دادن هوا 8 ثاتیه و بیرون دادن آن 16 ثانیه طول بکشد. تلاش کنید این کار را به طور تصاعدی انجام دهید و ثانیه‌های آن را همینطور افزایش دهید. علاوه بر آرامش با این کار سیستم عصبی بدن تقویت می‌شود و به مرور زمان کمتر به حمله‌های عصبی واکنش نشان می‌دهد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی