رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

ایران میزبان دومین مسابقات بین المللی سوارکاری - نمایش محتوای خبر

 

 

ایران میزبان دومین مسابقات بین المللی سوارکاری

ایران در سال 95 ، میزبان مسابقات بین المللی سوارکاری است .

نخستین مجمع انتخاب رئیس هیأت سوارکاری خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد.

مسعود خلیلی ، رئیس فدراسیون سوارکاری در حاشیه این مراسم گفت : سال آینده میزبان مسابقات بین المللی سوارکاری در رشته های پرش و درساژ با شرکت 18 کشور آسیایی و کشورهای آلمان ، هلند و ایرلند هستیم که این مسابقات پس از انقلاب اسلامی برای دومین بار در ایران برگزار می شود .

مسعود خلیلی افزود : فدراسیون سوارکاری تمام تمرکزش را برای مسابقات آسیایی اندونزی در 2 سال آینده گذاشته است و امید داریم در رشته پرش با اسب رتبه کسب کنیم .

رئیس فدراسیون سوارکاری گفت : واردات اسب های خارجی را از 600 رأس در سال به 200 رأس کاهش دادیم تا بتوانیم پرورش اسب های بومی ایران را افزایش دهیم .

وی افزود : در ثبت جهانی اسب های با نژاد کرد و ترکمن خیلی جلو رفته ایم و پاسخ آزمایش های ژنتیکی این اسب ها از آزمایشگاه های مورد تأیید در دنیا آمده است و در حال نگارش کتاب تبارنامه این اسب ها هستیم که تا 6 ماه آینده 4 نژاد بومی ایرانی ، ترکمن ، کرد ، دره شوری و کاسپین را به دنیا معرفی می کنیم .

خلیلی گفت : با وزارت جهاد کشاورزی توافق کرده ایم تا اسب های بومی هر منطقه که از 4 نژاد اصلی نیستند را شناسایی کنند تا به اسم اسب فلات ایران ثبت کنیم و به آن شناسنامه بدهیم تا پرورش اسب در هر منطقه رونق پیدا کند .

وی افزود : هم اکنون 15 هزار رأس اسب ورزشی ، 7 هزار ورزشکار در رشته های سوارکاری و 2 هزار ورزشکار در رشته اسب دوانی در کشور ساماندهی شده اند .

همچنین 440 باشگاه سوارکاری در کشور فعال است .

در نشست مجمع انتخاب رئیس هیأت سوارکاری خراسان جنوبی ، آقای کهنسال برای 4 سال به عنوان رئیس هیأت سوارکاری این استان انتخاب شد .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی