رونق تولید ملی | جمعه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

آیت الله عباس واعظ طبسی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیت الله عباس واعظ طبسی

Loading the player...

 

«آیت الله عباس واعظ طبسی» از روحانیون برجسته ایران بود که در سوم تیرماه سال ۱۳۱۴ هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی متولد شد.

پدرش، «شیخ غلامرضا واعظ طبسی» از مشهورترین واعظان عصر و مبلغان اسلامی آن دوره بود که آوازه منبرهای پرشورش در سراسر جهان تشیع پیچیده بود. این خطیب توانا یک سال بعد از تولد فرزند در راه سفر به تهران به قصد برپایی منابر افشاگرانه بر علیه حکومت تازه تاسیس رضاخانی، دار فانی را وداع گفت؛ به گونه ای که به دلالت بسیاری از علمای آن روزگار، او را به شهادت رساندند.

عباس واعظ طبسی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه، به تحصیل در علوم حوزوی علاقمند شد و در سن ۱۶ سالگی با حضور در حوزه علمیه مشهد دروس مقدمات، سطح و خارج را در محضر اساتید این حوزه گذراند. وی در حوزه علمیه مشهد از محضر اساتیدی همچون مرحوم ادیب نیشابوری (ادیب ثانی)، حاج آقا مدرس یزدی، حاج شیخ مجتبی قزوینی، حاج شیخ هاشم قزوینی و مراجع عالیقدری همچون آیت الله میلانی کسب فیض کرد.

آشنایی وی با سید مجتبی نواب صفوی در سال ۱۳۳۰، باعث به وجود آمدن روحیه‌ای قوی برای مبارزه با دودمان پهلوی شد. دیدار او با حضرت آیت الله سیدعلی خامنه ای و سید مجتبی نواب صفوی موجب شد تا برای مبارزه علیه رژیم با هم یک گروه را تشکیل دهند و از آن پس مبارزه علنی آیت الله واعظ طبسی با دودمان پهلوی آغاز شد. وی شدیداً تحت تأثیر نواب صفوی بود و در طول سال های ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۴ در سخنرانی های خود به مخالفت با رژیم پهلوی برخاست و سرانجام در سال ۱۳۳۴ ممنوع المنبر شد و این منع تا هنگام سقوط رژیم پهلوی ادامه یافت.

عباس واعظ طبسی اولین بار در سال ۱۳۴۱ دستگیر و راهی زندان ساواک شد. چند بار قبل از این هم دستگیر شد اما منجر به زندانی نشد.

عباس واعظ طبسی در سال ۱۳۴۳ به همراه سید حسن میردامادی نجف‌آبادی (از منسوبین حضرت خامنه ای)، سید محمود مجتهدی برادر آقای سید علی سیستانی (مرجع تقلید) و مرحوم مدرس یزدی نزد امام خمینی (ره) رفت و در جلسه‌ای با حضور خیل کثیری از مردم ، در خصوص اتفاقات ۱۵ خرداد سخنرانی کرد.

پس از آن دوباره در راه آهن قم دستگیر و به زندان قزل قلعه منتقل شد. در این دیدار حضرت امام خمینی(ره) در مورد ایشان گفت: «من به شما از دو حیث ارادت دارم، به خاطر خودتان و به خاطر مرحوم والدتان، چه بسیار افرادی غیرمسلمان بودند که تحت تأثیر منطق و کلام مؤثر و پرجاذبه او به اسلام مشرف شدند و در کشورهای عربی موقعیت ویژه‌ای داشت».

با پیروزی نهضت اسلامی در بهمن ۱۳۵۷، حضرت امام خمینی(ره) که نسبت به دستگاه مقدس امام رضا (ع) حساسیتی فوق العاده داشتند، در نخستین احکامی که صادر فرمودند، سرپرستی آستان مقدس و ملکوتی ثامن الحجج ، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را به آیت الله واعظ طبسی سپردند.

دو سال بعد نیز با توجه به سوابق و کارنامه درخشان ایشان در مدت زمان سرپرستی و تلاش های صورت گرفته، حضرت آیت الله واعظ طبسی را طی حکمی در تاریخ  15 فروردین ماه سال 1359 به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب نمودند.

پس از رحلت حضرت امام خمینی (ره) ، این حکم از سوى حضرت آیت الله خامنه اى، رهبر معظم انقلاب اسلامى تأیید شد.

آیت الله عباس واعظ طبسی همچنین به افتخار نمایندگی ولی فقیه در استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و نیز مدیریت عالی حوزه علمیه در این استان ها نایل شد. وی همچنین از نخستین پایه گذاران کمیته انقلاب اسلامی و نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان خراسان است.

علاوه بر این آیت الله واعظ طبسی در مجلس خبرگان قانون اساسی به نمایندگی از استان خراسان حضور یافته و پس از آن در هر سه دوره مجلس خبرگان رهبری نیز حاضر شد.

آیت الله واعظ طبسی در سال ۱۳۷۵ به حکم مقام معظم رهبری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت درآمد تا کماکان درخدمت نظام مقدس اسلامی و اهداف والای آن باشد. این عضویت در سل ۱۳۷۹ تجدید شد.

آیت الله واعظ طبسی علاوه بر دارا بودن افتخار خدمتگذاری در بارگاه منور رضوی و عضویت در مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام، مدیریت عالی حوزه های علمیه استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی را نیز بر عهده داشت.

آیت الله عباس واعظ طبسی در روز جمعه ۷ اسفند ۱۳۹۴ پس از شرکت در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دچار عارضه مغزی و وقفه تنفسی شد و به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد انتقال داده شد.

ایشان سرانجام پس از یک هفته فرو رفتن در کمای عمیق، در ساعت ۲ بامداد روز جمعه چهاردهم اسفند ۱۳۹۴ در سن ۸۰ سالگی درگذشت. در پی درگذشت او، سه روز عزای عمومی در استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی اعلام شد.

مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری آیت الله عباس واعظ طبسی ساعت ۹ صبح روز شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ برگزار شد و آيت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامي بر پيكر ايشان نماز خواندند. ايشان در رواق توحيدخانه در حرم امام رضا (ع) به خاك سپرده شد.