رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

آیت الله سید احمد عبادی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آیت الله سید احمد عبادی

 

«آیت الله سید احمد‌ عبادی»‌ فرزند سید حیدر در سال 1309 در شهر «خوسف‌» و در خانواده‌ای‌ روحانی‌ دیده به جهان گشود.

پدر بزرگوارش‌ حجت‌الاسلام‌ سید حیدر عبادی در تمامی‌ دوران‌ زندگیش مشغول‌ تبلیغ‌ بود. مادرش نیز نوه‌ ی‌ مرحوم‌ آیت‌الله حاج‌ میرزا علی‌ خوسفی از روحانیون برجسته منطقه‌ بود. برادر بزرگ ایشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی عبادی نیز امام جمعه مشهد مقدس بود.

وی دوران‌ ابتدایی‌ را در دبستان‌ ابن‌حسام‌ خوسف گذراند، سپس برای خواندن درس طلبگی به ترتیب به حوزه علمیه بیرجند، مشهد و قم رهسپار شد.

آیت الله عبادی در مدرسه خان و حجتیه ارتباط صمیمی با مقام معظم رهبری داشت؛ به طوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر خود به خراسان جنوبی از خاطرات طلبگی خود با ایشان یاد کرده و از ایشان به عنوان روحانی انقلاب و مجاهد یاد می کنند.

این روحانی برجسته  از سال 1338 تا 1349 قریب به 11 سال از کلاس درس خارج آیت الله العظمی بروجردی، حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله العظمی گلپایگانی بهره‌ مند شد.

وی برای بیدار کردن مردم از ظلم و استبداد شاه در سال 1349 به زادگاه خود برگشته و نقش موثری در آگاه سازی مردم برای پیروزی انقلاب داشتند.

آیت الله عبادی بعد از پیروزی انقلاب نیز به دعوت مردم برای دفاع از انقلاب در جنگ تحمیلی نقش آفرینی کرد تا جایی که پسرش «سید عبدالکریم عبادی» نیز در جنگ تحمیلی شرکت کرده و به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

آیت الله سید احمد عبادی حوزه علمیه خواهران فاطمه الزهرا (س) خوسف را تاسیس نمود و به مدت 55 سال فعالیت در حوزه علمیه و امامت مسجد جامع خوسف را برعهده داشت.

این عالم بزرگوار چند سالی بود که از بیماری سرطان خون رنج میبرد و سرانجام صبح روز سه شنبه 12 آبان ماه سال 1394 دار فانی را وداع گفت.

مراسم تشییع این روحانی مجاهد روز چهارشنبه 13 آبان 1394 با حضور جمع کثیری از مردم، در شهرستان خوسف برگزار و در همان جا به خاک سپرده شد.