جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

آیا خمیر دندان به سلامتی انسان آسیب می رساند؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

آیا خمیر دندان به سلامتی انسان آسیب می رساند؟

یک متخصص دهان و دندان گفت: استفاده دراز مدت از خمیر دندان بر سلامت بدن تاثیر منفی ندارد.

عزت الله خامسی متخصص دهان و دندان گفت: سال هاست که احتمال آسیب زا بودن خیمر دندان برای سلامتی انسان به یکی از نگرانی های دندان پزشکان بدل شده است. نگرانی که به واسطه تبلیغات بی حد و حصر موجود درباره محصولات بهداشتی رو به افزایش است و از یک ماده ضد میکروبی موجود در خمیردندان ها ناشی می شود.

وی ادامه داد:محصولات بهداشتی مرتبط با دهان و دندان در گذشته ای نه چندان دور حاوی مواد آنتی بیوتیکی بود ، اما از آن جایی که بدن در مقابل  آنتی بیوتیک ها از جمله پنی سیلین و غیره مقاوم شده بود ، طراحان محصولات بهداشتی ترکیبات این خمیر دندان ها را تغییر دادند.

خامسی اظهار داشت:درگذشته از پنی سیلین برای از بین بردن میکروبهای محیط دندان استفاده می شد و دندانپزشکان برای درمان عفونت لثه ها در نسخه هایشان پنی سیلین تجویز می کردند.

امروزه در خمیردندان ها از ماده ای  به نام Triclosan که خاصیت میکروب کشی دارد استفاده می شود که هنوز مضرات این مواد اثبات نشده است و کف کنندگی خمیر دندانها اغلب به علت وجود این این نوع ماده است.

وی در پایان یادآور شد:مردم باید محصولات بهداشتی خود را از فروشگاه ها و داروخانه های معتبر تهیه و از محصولات دارای نشان استاندارد استفاده کنند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران