رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸

اولین اکران مستند شهادت دیپلماتهای ایرانی در افغانستان در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

اولین اکران مستند شهادت دیپلماتهای ایرانی در افغانستان در بیرجند

مستند شهادت دیپلماتهای ایرانی در افغانستان با عنوان «چه کسی ما را کشت؟»،در دانشگاه فرهنگیان بیرجند اکران شد.

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی در این مراسم گفت:این فیلم با محوریت سردار شهید محمدناصر ناصری ساخته شده و کارگردان، در آن به دنبال چرایی شهادت دیپلماتها و خبرنگار ایرانی در مزار شریف است.

آقای حبیبی افزود: کارگردان این مستند محمدحسین جعفریان مستندساز مشهور ایران و تهیه کننده آن حوزه هنری خراسان جنوبی است.

محمدحسین جعفریان کارگردان فیلم در زمان وقوع این حادثه رایزن فرهنگی ایران در افغانستان بود و دو روز قبل از شهادت دیپلمات ها  مزار شریف را ترک کرده بود.

بخشهایی از مستند «چه کسی ما را کشت؟» در کنسولگری قدیم ایران در مزار شریف، محل شهادت دیپلماتهای ایرانی فیلمبرداری شده است.در این بخش از فیلم «الله مدد شاهسوند»، تنها بازمانده ماجرای شهادت دیپلماتهای ایرانی در مزار شریف لحظات تصرف کنسولگری را تشریح می کند. 

مستند «چه کسی ما را کشت؟» در ایران افغانستان و پاکستان فیلمبرداری شده و در آن با حمید گل مسوول استخبارات پاکستان در زمان بروز حادثه مزار شریف، وحیدالله مژده معاون وقت وزارت خارجه طالبان و دیگر افراد مطلع از این حادثه گفتگو شده است.

در هفدهم مرداد 1377 هشت نفر از دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران و خبرنگار ایرنا در جریان حمله وحشیانه طالبان به شهر مزار شریف در محل اقامت شان در سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران به شهادت رسیدند

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی