رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

اهمیت انتخاب افراد اصلح برای شورای شهر - نمایش محتوای انتخابات

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

اهمیت انتخاب افراد اصلح برای شورای شهر

اهمیت انتخاب افراد اصلح برای شورای شهر


Loading the player...

 

فرقی نمی کند در کدام شهر زندگی می کنید بزرگ یا کوچک، در هر شهری که باشید یک سر همه مسائل شما به یک شورا گره خورده. اگر امروز برای رسیدن اتوبوس دقایق زیادی معطل شده اید یا از تاکسی پیاده شده اید و کرایه آن را دارید پرداخت می کنید، اگر هر روز به حال خیابان و آسفالت های کف محله تاسف می خورید یا الان جلوی تلویزیون نشسته و دارید میوه میوه هایی را که از میدان میوه و تره بار خریده اید نوش جان می کنید.

اگر در مورد ایمنی آپارتمانی که به تازگی در آن ساکن شدیه اید نگرانید و هر شب با فکر سخت به خواب می روید یا فردا قراره عوارض ساختمان را که ساخته اید به شهرداری پرداخت کنید. همه اینها و خیلی از مسائل دیگر موضوعاتی هستند که به شورای شهر مربوط می شوند. شورایی که هر 4 سال یکبار خودمان اعضای آنها را انتخاب می کنیم. در واقع اگر شهرمان را به بدنیب تشبیه کنیم شورای شهر مغز ماست و این مغز است که به دست ها یعنی شهرداری فرمان می دهد که کارهایی را که برای شهر لازم است انجام دهند.

خوب اگر شورای شهر مغز متفکر و تصمیم گیرنده شهر ماست پس چرا انتخاباتش آنقدرها هم برای ما پررنگ و جدی نیست؟ یعنی حساسیت خاصی روی اعضایی که قرار است به آنها اجازه دهیم شهرمان را اداره کنند نداریم و حتی بعضی اوقات افرادی را انتخاب می کنیم که هیچ تجربه و تخصصی قبلی ای در حیطه اداره شهر ندارند، در واقع بیشتر ما شهروندان چندان اطلاعی از حیطه وسیع وظایف قانونی شورای شهر نداریم و حتی ممکن است آن را شورای سوری و نمایشی بدانیم.

آیا شما می دانستید اینکه پل عابر، مرکز بهداشت، فرهنگسرا، فضای سبز، باشگاه ورزشی، میدان میوه و تره بار در محله شما وجد داشته باشد یا خیر به تصمیم شواری شهر مربوط می شودو در واقع شورای شهر است که کمبودهای شهر را بررسی می کند و راه حل های آن را به شهرداری پیشنهاد می دهد و از آن مهم تر بودجه این طرح ها را هم تصویب می کند و دست آخر بر نحوه هزینه شدن بودجه ها نظارت دارد.

شورای شهر وظایف مهم دیگری هم دارد مثل مراقبت از سلامت، امنیت و بهداشت مکان های عمومی مثل سینما، فروشگاه های زنجیره ای و ساختمان های بزرگ اداری و تجاری که مردم شهر در آنجا رفت و امد دارند.

اختصاص بودجه برای خید وسایل حمل و نقل عمومی و افزایش سطح کیفی آنها و تعیین نرخ کرایه وسیله حمل و نقل عمومی، نظارت بر عملکرد و دخل و خرج شهرداری و جلوتر از همه این وظایف و شاید مهم ترین آنها انتخاب شهردار است.

بد نیست چند نکته جالب را هم در مورد شورای شهر بدانیم: جلسات شورای شهر باید طبق قانون به صورت علنی برگزار شود و تشکیل جلسات غیرعلنی نیاز به تصویب دو سوم اعضای حاضر در جلسه دارد یا اینکه شورا موظف است در پایان هر سال مالی صورت درامد و هزینه های خودش را برای عموم مردم منتشر کند و با راه اندازی پایگاه رایانه ای ظرفیت اطلاع عموم مردم را به صورت مستمر از مصوبات، تصمیم ها، عملکرد، بودجه، هزینه و درآمد خودش فراهم کند.

در واقع قانونگذار با وضع این قانون قصد داشته که مشارکت ما در اداره شهر فقط به شرکت در انتخابات منحصر نشود و بعد از ان هم ادامه داشته باشد. حالا به ترکیب نماینده های شهرمان یک نگاهی بیندازیم. آیا خودمان هم در انتخابات قبلی به کسانی رای داده ایم که شایستگی لازم را برای این جایگاه نداشتند و صرفا افراد مشهور یا اعضای دسته، حزب یا جناح مورد علاقه ما بوده اند یا ربطی به فامیل دور، ایل یا تبار و طایفه اجدادی ما داشتند. آن مثال بدن را یادتان هست؟ اگر سلول های ناکارآمد یا بیمار در این مرکز تصمیم گیری جمع شوند چه عواقب ناگوار و مایوس کننده ای ممکن است اتفاق بیفتد. آن مغز دیگر پیام هایی مثل درد یا مشکلات را دریافت نمی کند چون مشغول دعواهای سیاسی، منافع شخصی، قومی و حزبی خودش است حتی اگر درد مردم را هم احساس کند به دلیل ناکارآمدی قدرت تصمیم گیری درستی ندارد. خلاصه اینکه قرار نیست با یک معجزه همه مشکلات شهرمان یک شبه ناپدید شوند. داشتم شهری بهتر به اراده تک تک ما مربوط می شود. اولین قدم این است که انتخاب های درستی داشته باشیم.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.