جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

انحصار تولید و تکثیر بذر پنبه رقم خرداد کشور به خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

انحصار تولید و تکثیر بذر پنبه رقم خرداد کشور به خراسان جنوبی

تولید و تکثیر بذر پنبه رقم خرداد در کشور به شهرستان بشرویه استان خراسان جنوبی منحصر شد .

سرچاهی ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه گفت : شرایط آب و هوایی منطقه و بویژه بهره مندی از نور آفتاب زیاد ، سبب شد تا با اختصاص بهترین شرایط تولید بذر پنبه رقم خرداد ، انحصار تولید و تکثیر این بذر به این شهرستان واگذار شود .

آقای سرچاهی افزود: کشت رقم خرداد از سال 1389 در این شهرستان شروع شد و سطح زیر کشت آن در سال 93 به  17 هکتار رقم خرداد رسید  .

وی گفت : هفته آینده با حضور مسولان  کشور و استان ، قرار داد واگذاری تولیدو تکثیر این رقم به بخش خصوصی در بشرویه به امضا می رسد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه افزود: کاهش زمان رشد نسبت به دیگر ارقام پنبه ، افزایش عملکرد ، تحمل بالا در مقابل بیماری نسبت به ارقام تجاری موجود ، مصرف آب کمتر، و مناسب بودن بذر برای کشت های دوم از جمله مزایای رقم خرداد است .

آقای سرچاهی افزود: زودرس بودن این رقم سبب شده امکان کشت پس از برداشت گندم براحتی فراهم شود و بخصوص در نواحی مرکزی و جنوبی خراسان بزرگ و نواحی مشابه که تداخل آخرین دوره آب غلات با اولین دوره آب پنبه وجود دارد استفاده از این  رقم  توصیه می شود.

در استان خراسان جنوبی حدود 22 هزار بهره بردار پنبه فعالند که در سال گذشته بیش از  23 هزار تن طلای سفید از سطح بیش از 10 هزار هکتار برداشت کردند .

شهرستان بشرویه  با 4 هزار و 300 هکتار و تولید  9 هزار تن وش پنبه قطب تولید این محصول در استان خراسان جنوبی است .

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران