سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

انتخاب نهال با اصالت، اساس احداث باغ سالم - نمایش محتوای خبر

 

 

انتخاب نهال با اصالت، اساس احداث باغ سالم

انتخاب نهال با اصالت، اساس احداث باغ سالم است.

پايه و اساس احداث يک باغ فنی و خوب انتخاب نهال سالم و با اصالت است.

داوری ، مسئول باغبانی جهاد کشاورزی بيرجند گفت: قبل از احداث هر باغی بايد بهترين گونه و رقم درختان سازگار با شرايط منطقه را شناسايی و انتخاب کنيم.

داوری افزود: رقم انتخاب شده را از نظر سازگاری با شرايط آب و هوايی، کيفيت آب و خاک، مقاوم بودن به آفات و بيماريها مورد توجه قرار گیرد و بهتر است در اين خصوص با کارشناسان مجرب مشورتی انجام شود.

وی گفت: پس از در نظر گرفتن موارد گفته شده و قبل از خريد نهال بايد نقشه باغ را ابتدا روی زمين پياده کرد و بر اساس شرايط منطقه و نوع نهال، محل کاشت دقيق نهال ها تعيين و علامت گذاری شود .

وی افزود: گودالهايی که قرار است نهال داخل آن کاشت شود را بهتر است با وسايلی مانند بيل مکانيکی، مته چاله کن و نظاير آن حفر شود تا هر چه سريع تر بتوان نهال را کاشت.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی بيرجند با بيان اينکه در هنگام خريد و کاشت نيز بايد به نکات بسيار ضروری و دارای اهميت توجه کنيم، اظهار کرد: جهت تهيه نهال، بايد نهال را از نهالستان های معتبر و دارای مجوز تهيه کرد و اين نهال ها بايد دارای شناسه يا ليبل باشند و تا زمان اولين باردهی بايد ليبل را حفظ کرد تا از اصالت نهال مطمئن شد.

داوری خاطر نشان کرد: در هنگام خريد نهال، بايد نهال های خوش فرم که دارای تنه و ريشه سالم هستند را انتخاب کرد و دقت داشت در نهال های پيوندی محل پيوند از طوقه نهال15تا20سانتی متر فاصله داشته باشد و خيلی برآمدگی نداشته باشد.

وی تصریح کرد: از ورود نهال های آلوده به آفات و بيماريها به باغ جلوگيری شود.

وی گفت: نهال هايی که از ساير استان ها تهيه می شوند بايد گواهی قرنطينه حفظ نباتات را داشته باشند.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی بيرجند افزود: برای موفقيت بيشتر، نهال های پيوندی يک يا دو ساله انتخاب شود و نهال بايد از رشد متوسط برخوردار باشد.

نهال های کوچک و خيلی بزرگ برای کاشت مناسب نيستند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی