رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

آموزش 1430 مربی در طرح بسیج همگام با کشاورز کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

آموزش 1430 مربی در طرح بسیج همگام با کشاورز کشور

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور از آموزش هزار و 430 مربی در طرح بسیج همگام با کشاورز ایران خبر داد.

آقای جهانسوز امروز در همایش اقتصاد مقاومتی در فردوس خراسان جنوبی گفت: آموزش این مربیان برای ترویج کشاورزی علمی و صحیح به منظور افزایش تولیدات کشاورزی با حداقل امکانات است .

وی با اشاره به اینکه کشور ایران سه برابر دنیا تبخیر آب و یک سوم دنیا نیز بارندگی دارد، افزود : در بسیاری از مناطق کشور با افت شدید آب، فرسایش شدید خاک، کاهش میزان ذخیره سفره آب مواجه هستیم  که اگر دیدگاه ما به کشاورزی یک دیدگاه راهبردی بود امروز با چنین وضعیتی مواجه نبودیم.

وی، نبود آمار دقیق تولیدات کشاورزی و میزان اراضی زیر کشت، نبود استانداردهای تولید و شیوه نامه های تولید مناسب، نوسانات شدید قیمت و نامناسب بودن روش های تولید را از جمله موانع و مشکلات پیش روی کشاورزی در ایران دانست و گفت: نگاه ما به کشاورزی نگاه کاملی نیست چرا که باید به بازار، کود، سم، بذر، تناسب قیمت، بیمه، تسهیلات و تشکلات قوی بخش کشاورزی نگاه ویژه تری داشته باشیم.

رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور ، تأسیس سه پژوهشکده برای انجام کارهای علمی در بخش کشاورزی، اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز، شناسایی سه محصول عمده کشاورزی در هر پایگاه کشاورزی ، تهیه دستورالعمل های زراعی، باغی و دامی، تهیه تقویم های زراعی، تهیه شناسنامه های زراعی، تهیه نرم افزار های تخصصی کشاورزی و توسعه فضای مجازی کشاورزی را از جمله فعالیت های سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور عنوان کرد.

در این همایش همچنین از چهار نشریه ترویجی عناب، زرشک، زعفران و پسته که با تلاش محققان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تهیه شده است ، رونمایی شد.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی