جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

آمبولی ریوی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آمبولی ریوی

Loading the player...

 

خون داخل سیاهرگهای عمقی گاهی اوقات در شرایط بی حرکتی طولانی به دلیل تجمع و ساکن بودن در این شرایط مستعد، تشکیل لخته می دهد. خطرناکترین عارضه ایجاد شده بر اثر تشکیل لخته های وریدی، کنده شدن لخته می باشد. لخته کنده شده از طریق ساهرگهای بزرگ و پس از عبور از حفره های راست قلب وارد سرخرگ ریوی شده و در این سرخرگها گیر کرده و منجر به انسداد آنها می شود.

این عارضه که در اصطلاح «آمبولی ریوی» نام دارد با تنگی نفس ناگهانی و گاهی با درد قفسه سینه و یا غش همراه با افت فشار خون ظاهر می شود. بیمار قبلا باید در بخش ویژه بستری شده و داروهای ضد انعقادی به طور سریع به او تزریق شود. گاهی هم در صورت وجود لخته های بزرگ در شریان ریوی استفاده از داروهای حل کننده لخته لازم می باشد. عمل جراحی باز قفسه سینه برای خارج کردن لخته در تعداد بسیار کمی از مراکز درمانی کشور نیز به صورت اورژانسی انجام می شود. آمبولی ریوی در بسیاری از موارد مرگبار است. از علت های بروز این بیماری می تواند به موارد مختلفی اشاره کرد مانند بی تحرکی به مدت طولانی، سوختگی ها، درمان های شیمیایی، نارسایی قلبی، سابقه لخته در ورید عمقی، شکستگی های استخوانی، مصرف داروهای استروژن به مقدار زیاد، ازدیاد چربی های خون، سکته قلبی، مصرف قرص های ضدبارداری، سن بالا، لوله های ادراری و موارد دیگر اشاره کرد.

تشخیص آمبولی ریه دشوار است به ویژه اگر فرد قبلا یک بیماری قلبی یا عروقی زمینه ای داشته باشد. پزشک برای یافتن لخته یک پرونده رادیولوژی از قفسه سینه، اسکن ریه و آنژیوگرافی ریه درخواست می کند. آنژیوگرافی ریه دقیق ترین روش تشخیص آمبولی ریه است.