جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

الگوسازی یک روستا در هر شهرستان خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

الگوسازی یک روستا در هر شهرستان خراسان جنوبی

کارگروه توسعه روستایی و عشایری استان با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری برگزار شد .

رضوی ، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری در کارگروه توسعه روستایی و عشایری استان گفت: برای توسعه روستاهای خراسان جنوبی پیشنهاد می شود یک روستا در هر شهرستان ، شرکت تعاونی یا سهامی خاص تشکیل دهد و در بخش های مختلف کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی با استفاده از سهم آورده و اعطای تسهیلات دولتی به عنوان الگو فعالیت کند.

رضوی افزود: سهم دولت در مناطق مرزی نه برابر آورده اعضا و در مناطق غیرمرزی چهار برابر آورده اعضا بدون کارمزد و یا با کارمزد سه درصد خواهد بود.

وی با اشاره به تهیه برنامه ششم توسعه روستایی، عشایری و اقشار کم درآمد گفت : استانها پیشنهادات خود را در این خصوص ارائه دهند ؛ ضمن آنکه با شناسایی و بهره گیری از نخبگان و افراد متمکن روستایی باید برای توسعه روستاها اقدام شود.

وجه الله خدمتگزار استاندار خراسان جنوبی هم در این کارگروه گفت: خشکسالی تاثیر زیادی بر معیشت روستاییان داشته است به طوری که درآمد روستاییان استان خراسان جنوبی در رتبه سی ام کشور است.

خدمتگزار آب را مهمترین نیاز مردم استان دانست و گفت: اگر این مشکل رفع نشود قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم شهرستانهای بیرجند ،خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی هم  گفت:در حال حاضر 430 روستای استان آب آشامیدنی ندارند .

حجت الاسلام عبادی افزود: محصولات کشاورزان و دامهایشان باید خرید تضمینی شود تا کشاورزان و دامداران در این باره دغدغه ای نداشته باشند و باید صنایع دستی دربین روستاییان و عشایر رونق بیشتری پیدا کند.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی