سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

اقتصاد مقاومتی یک الگوی بومی و علمی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

اقتصاد مقاومتی یک الگوی بومی و علمی

اقتصاد مقاومتی یک الگوی بومی و علمی


Loading the player...

 

حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی را یک الگوی بومی و علمی معرفی می کنند و می فرمایند:

هر الگوی پیشرفتی بایستی تضمین کننده‏ی استقلال کشور باشد؛ این باید به عنوان یک شاخص به حساب بیاید. هر الگوئی از الگوهای طراحی شونده‏ی برای پیشرفت که کشور را وابسته کند، ذلیل کند و دنباله‏ رو کشورهای مقتدر و دارای قدرت سیاسی و نظامی و اقتصادی بکند، مردود است. یعنی استقلال، یکی از الزامات حتمیِ مدل پیشرفت در دهه‏ی پیشرفت و توسعه است. پیشرفت ظاهری - با وابسته شدن در سیاست و اقتصاد و غیره - پیشرفت محسوب نمی شود. امروز هستند کشورهائی – به خصوص در آسیا - که از لحاظ فناوری، از لحاظ دانش، از لحاظ مصنوعات، پیشرفت های ظاهری دارند؛ خیلی از جاهای دنیا را هم تصرف کرده‏اند؛ اما وابسته‏اند، وابسته‏اند. ملت و به تبع آنها دولت، از خودشان هیچ نقشی ندارند: نه در سیاست های جهانی، نه در سیاست های اقتصادی عالم و نه در طراحی‏های مهمی که در عرصه‏ی بین المللی مورد توجه است هیچ نقشی ندارند:. دنباله‏روند؛ غالباً هم دنباله‏رو آمریکا. این پیشرفت نیست و ارزشی ندارد. (بیانات رهبری در دیدار استادان و دانشجویان کردستان‌ در تاریخ 27 اردیبهشت ماه سال 1388).

ما دنبال الگوی مطلوب و آرمانیِ خودمان هستیم، كه یك الگوی اسلامی و ایرانی است؛ از هدایت اسلام سرچشمه می گیرد، از نیازها و سنت های ایرانی بهره می برد؛ یك الگوی مستقل. البته امروز محققین و صاحبنظران ‌تلاش های فراوانی هم دارند می كنند برای اینكه این الگو را تدوین كنند. (بیانات رهبری در دیدار اساتید دانشگاه ها در تاریخ 15 مرداد ماه سال 1392).

مجموعه‌ی سیاست های اقتصاد مقاومتی در واقع یک الگوی بومی و علمی است که برآمده‌ی از فرهنگ انقلابی و اسلامی ما است؛ متناسب با وضعیت امروز و فردای ما است. من شرح خواهم داد که این مربوط به وضع کنونی و شرایط کنونی کشور نیست، این یک تدبیر بلند مدت برای اقتصاد کشور است؛ می تواند اهداف نظام جمهوری اسلامی را در زمینه‌ی مسائل اقتصادی برآورده کند؛ می تواند مشکلات را برطرف کند؛ در عین ‌حال پویا هم هست؛ یعنی ما این سیاست ها را به صورت یک چهارچوب بسته و متحجر ندیده‌ایم، قابل تکمیل است، قابل انطباق با شرایط گوناگونی است که ممکن است در هر برهه‌ای از زمان پیش بیاید؛ و عملاً اقتصاد کشور را به حالت "انعطاف‌پذیری" می رساند؛ یعنی شکنندگی اقتصاد را در مقابل تکانه ‌های گوناگون برطرف می کند. (بیانات رهبری در جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تاریخ 20 اسفندماه سال 1392).

رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 1.0 stars out of 5.