جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

افسردگی فصلی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

افسردگی فصلی

Loading the player...

 

«افسردگی فصلی»، اختلالی است که هر ساله در یک زمان مشخص در برخی افراد مستعد ، بروز می‌کند و معمولا آغاز علائم آن از فصل پاییز یا زمستان است.

افسردگی فصلی در واقع به اختلالات خلقی گفته می‌شود که به دلیل تغییرات طول مدت روز در فصل‌های مختلف بروز می‌کند و متناسب با تغییرات فصل ، تغییراتی در ساعت بیولوژیک بدن ایجاد می‌شود. این تغییرات فصلی عمدتا شامل کاهش نور آفتاب در فصول سرد سال هستند که هر چقدر هم اندک باشند ، باز هم می‌تواند باعث عدم تطابق ساعت فیزیولوژیک بدن با برنامه روزانه افراد شود.

بروز این اختلال در فصول پاییز و زمستان ، به ترشح هورمون ملاتونین از غده «پینه‌آل» در مغز مربوط می‌شود. این هورمون که هورمون وابسته به خواب نیز نامیده می‌شود ، در تاریکی و هنگام خواب شبانه، بیشترین میزان ترشح را دارد . بنابراین در پاییز و زمستان که طول روزها کوتاه و شب‌ها بلند می‌شود ، میزان ترشح این هورمون در بدن افزایش می‌یابد و در فرد ایجاد علائم افسردگی می‌کند . نوردرمانی می‌تواند از ترشح بیش از حد ملاتونین در بدن جلوگیری کند .

در این اختلال ، علائم شایع افسردگی مانند تغییرات خلقی، پرخوری، افزایش وزن و افزایش میزان خواب مشاهده می‌شوند و تمایل به مصرف مواد قندی و نشاسته‌ای افزایش پیدا می‌کند .

آسیب ‌پذیرترین افراد در برابر این اختلال ، زنان جوان هستند.

به طور کلی رو‌ش‌های زیر کمک می‌کند ، در صورت ابتلا به این اختلال ، علائم خود را تا حد زیادی کاهش داده و به درمان سریع‌تر خود کمک کنید . همچنین اقدامات ذیل امکان برگشت‌پذیری بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند :

ـ سعی کنید هر روز حتی هنگامی که هوا ابری است ، زمانی را در خارج از خانه بگذرانید .

ـ رژیم غذایی مناسبی داشته باشید که از مقادیر کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی برخوردار باشد . این کار به حفظ انرژی بیشتر در بدن شما کمک می‌کند.

ـ حداقل هفته‌ای سه نوبت و هر نوبت 30 دقیقه ورزش کنید. 

ـ طی ماه ‌های زمستان حتما با یک متخصص روانشناسی ، مشاوره داشته باشید. 

ـ خود را از فعالیت‌های اجتماعی دور نکنید ، چرا که حضور در اجتماع در مقابله با افسردگی فصلی نقش موثری دارد.

ـ سعی کنید نگاه مثبت به موهبات این فصل بی نظیر داشته باشید و زمانی را به لذت بردن از زیبایی‌های آن اختصاص دهید.