جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

افزایش10 برابری ترانزیت کالا از خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش10 برابری ترانزیت کالا از خراسان جنوبی

ترانزیت کالا از خراسان جنوبی 10 برابر افزایش یافته است.

ترانزیت کالا از ابتدای امسال تاکنون از گمرک ماهیرود خراسان جنوبی 10 برابر شده است .

خاشی، مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال 17 هزار و 566 تن کالا که از کشورهای ترکمنستان، ترکیه، عراق، اردن و جمهوری آذربایجان وارد ایران شده بود از گمرک ماهیرود خراسان جنوبی به افغانستان ترانزیت شد.

خاشی کود شیمیایی، مرغ، گاز مایع و مخازن فلزی را از اقلام ترانزیت شده اعلام کرد.

خراسان جنوبی 3 گمرک را در خود جای داده است و 460 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی همچنین از ارزآوری 564 میلیون دلاری صادرات کالا از استان به خارج از کشور خبر داد و گفت: از این مقدار 108 میلیون دلار به وزن 529 هزار تن از گمرک های بیرجند، ماهیرود و مستقر در بازارچه مرزی استان صادر شده است که از نظر ارزشی 11درصد و از نظر وزنی 30 درصد افزایش دارد.

خاشی افزود: 456 میلیون دلار به وزن یک میلیون و 883 هزار تن از مقدار کالاهای صادر شده از خراسان جنوبی از محل ماده 116 است که از نظر ارزشی 51 درصد افزایش و از نظر وزنی بیش از دو برابر شده است.

هیدروکربن سبک و سنگین، سیمان، کاشی، گچ، سرامیک، خوراک طیور و میلگرد از جمله کالاهایست که از خراسان جنوبی به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ترکمستان صادر شده است.

مدیر کل گمرکات خراسان جنوبی گفت: همچنین از ابتدای امسال تاکنون 4 هزار و 244 تن کالا شامل برنج، ماشین آلات سنگین و شکر به ارزش 5 میلیون و 639 هزار دلار وارد این استان شده است.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی