رونق تولید ملی | شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸

افزایش 30 درصدی پرداخت زکات در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 30 درصدی پرداخت زکات در کشور

دبیر ستاد  زکات کشور از افزایش 30 درصدی پرداخت زکات،امسال نسبت به پارسال خبر داد.

آقای نبی لو امروز در بیرجند گفت: از ابتدای امسال 168 میلیارد زکات در کشور جمع آوری شده که این میزان پارسال 134 میلیارد تومان بوده است.

وی همچنین از تحقق 106 درصدی تعهد امسال جمع آوری زکات در کشور خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه شورای زکات،امسال باید 159 میلیارد تومان زکات جمع آوری می شد که 9 ماه امسال این میزان به 168 میلیارد تومان افزایش یافته است.

رئیس ستاد زکات کشور با بیان اینکه بیشتر زکات پرداخته شده را گندمکاران و نخل داران می پردازند افزود: زکات جمع آوری شده هر منطقه به علاوه کمک تشویقی دولت، با پیشنهاد مردم همان منطقه صرف توسعه امور مرتبط با دین از قبیل ساخت و مرمت مسجد، حسینیه، کتابخانه، خانه عالم، غسالخانه و در مواردی برای توسعه معابر ، خانه بهداشت ،آبرسانی و برقرسانی هزینه می شود.    

نبی لو افزود: اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس در بودجه سال آینده200 میلیارد تومان کمک تشویق برای طرح هایی عمرانی زکات اختصاص داده اند که امیدواریم در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود.

 وی با اشاره به اینکه هم اکنون 4 هزار و 949 طرح عمرانی و خدماتی از محل پرداخت زکات در کشور در حال اجراست گفت: از این تعداد 2 هزار و 700 طرح در صورت تامین اعتبار تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس ستاد زکات کشور همچنین گفت:خراسان جنوبی با توجه به ظرفیتهای کشاورزی و دامی خود، رتبه نخست جمع آوری زکات را در کشوردارد. 

نه ماه امسال 13 میلیارد و 140 میلیوت تومان زکات واجب و مستحبی در خراسان جنوبی جمع آوری شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال  91 درصد افزایش داشته است.

آقای نبی لو این میزان زکات جمع آوری شده را نتیجه پایبندی مردم منطقه به ادای این واجب دینی و همچنین تلاش موفق عاملان زکات در جلب اعنماد زکات پردازان دانست.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی خراسان جنوبی نیز گفت: نه ماه امسال، شهرستان فردوس با پرداخت 3 میلیارد و 378 میلیون تومان رتبه نخست جمع آوری زکات را در استان به خود اختصاص داده است.

آقای رضوی افزود: از ابتدای تشکیل ستاد زکات در خراسان جنوبی، 493 طرح از محل زکات جمع آوری شده اجرا شده است.

376 عامل زکات در خراسان جنوبی به جمع آوری زکات مشغولند و کمیته امداد امام خمینی استان با 400 مسجد و موسسه خیریه برای جمع آوری زکات تفاهمنامه امضا کرده است.