سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

افزایش 18 هزار هکتار به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش 18 هزار هکتار به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، رئیس حفاظت محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان گفت: افزایش 18 هزار هکتار به مناطق حفاظت شده خراسان جنوبیمنطقه حفاظت شده باقران بیرجند و کمرسرخ سرایان در آخرین شورای حفاظت محیط زیست کشور به عنوان 2 منطقه حفاظت شده جدید مصوب شد که به زودی به خراسان جنوبی ابلاغ می‌شود.

خانم هدایتی زاده افزود: وسعت منطقه حفاظت شده باقران در شهرستان بیرجند 13 هزار هکتار و وسعت کمرسرخ سرایان در شهرستان سرایان 5 هزار هکتار است که محیط زیست خراسان جنوبی در تلاش است وسعت این مناطق را افزایش دهد.

وی گفت: با اضافه شدن این دو منطقه، تعداد مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی و پناهگاه های حیات وحش به 9 مورد و مساحت این مناطق به یک میلیون و 871 هزار و 362 هکتار  افزایش یافت.

هم اکنون مناطق حفاظت شده درمیان و سربیشه، شاسکوه، آرک و گرنگ، مظفری، باقران بیرجند و کمر سرخ سرایان، مناطق حفاظت شده استان و پناهگاه های کجی نمکزار، نایبندان طبس و رباط شور، پناهگاه های حیات وحش خراسان جنوبی اند.

رئیس حفاظت محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان، تنوع حیات وحش و پوشش گیاهی بکر  این دو منطقه با توجه به خشکسالی های اخیر را از دلایل تبدیل شدن باقران بیرجند و کمرسرخ سرایان به  مناطق حفاظت شده عنوان کرد و افزود: اختصاص محیط بان، احداث پاسگاه محیط زیست، ممنوعیت شکار ، محدودیت چرای دام و فراهم کردن برخی زیرساختهای ورود گردشگر  از جمله  اقداماتی است که پس از تبدیل شدن این مناطق به مناطق حفاظت شده برای آن انجام می شود.