سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

آفریز روستایی با پیشینه کهن تاریخی - نمایش محتوای خبر

 

 

آفریز روستایی با پیشینه کهن تاریخی

آفریز روستایی با پیشینه کهن تاریخی است

روستاي آفريز مركز دهستان آفريز از توابع بخش سده شهرستان قاين مي باشد كه در تاريخ 1381/01/18 به عنوان مركز دهستان آفريز به تصويب رسيد .

وجه تسميه آفریز برگرفته از آبريز بوده كه به معناي كثرت قنوات و پر آبي محل مي باشد و هم اكنون نيز طويل ترين قنات شهرستان قاينات همين قنات آفريز به طو ل 8 كيلومتر است. اين نام به مرور زمان به آفريز تغيير يافت .

آفريز پيشينه كهن داشته بخشي از تاريخ آن را مي توان از تاريخ شهادت امامزاده زيدالنار در سال 203 هجری شمسی در اين آبادي دانست كه در آنجا بارگاه امامزاده احداث شد .

 گرچه معتصم والي قهستان بدستور مامون ايشان را به شهادت رساند؛ اما بعدا چون نادم شد خود بر آن مزار بارگاهي ساخت كه اين موضوع بر كتيبه درب مزار مشهود است. در قرن پنجم شيخ ابوالمفاخر قايني نخست وزير مشهور بهرامشاه غزنوي كه ارادتي خاص به امامزاده داشت تعميراتي بر آن بارگاه داشته ، گنبد فيروزه اي آن مربوط به دوره صفويه است. ميرزا خانلرخان اعتصام الملك در سفر نامه خود در  ص 293  مي گويد :« در روز شنبه ششم ربيع الاول1295  هجري قمري در آفريز مانديم در اينجا جمعي از سادات موسوي زندگاني مي كنند كه جد خويش را حضرت زيدبن موسي بن جعفر (ع) مي دانند و امامزاده زيد النار در اينجا مدفون است كه مي گويند پسر موسي بن جعفر (ع) است كه بعد از شهادت امام رضا (ع) خروج كرد   و برجمعي از بني عباس ظفر يافت و خانه هاي آنها را آتش زد و ملقب به زيد النار شد» .

بالاخره معتصم نامي كه از قبل مامون حاكم قاينات بوده ، او را شهيد كرده است . بقعه و صحن او را امير حشمت الملك ساخته است .

 در فرهنگ جغرافیایی ایران جلد 5 اثر وزارت جنگ بریتانیا در سال 1903 میلادی راجع به آفریز چنین می نویسد : «آفریز روستایی واقع در بلوک قاین  در کنار جومند به بیرجند  و از جومند 82 مایل ( 9/131 کیلومتر) است . جمعیت آن 100 خانوار عرب و عجم و یک کلنی مشترک از 30 خانوار سید که از مالیات معاف هستند و در نزدیکی روستا زید برادر امام رضا (ع) قرار دارد . تقریبا 100 خانوار چادر نشین عرب ایام بهار و تابستان را در چادر ها بسر می برند و احشام خودرا در منطقه می چرانند و در زمستان به روستا باز می گردند . قلعه قدیمی که در عصر تهاجم ترکمنها مسکن در آن قرار داشته اکنون خراب شده و غیر قابل استفاده است و مردم منازل خود را در اطراف آن در فضای باز بنا نهاده اند . آب مصرفی آفریز از یک رشته قنات  ویک بند (سد) که برای جمع آوری سیلاب احداث شده تامین می شود . اراضی زیر کشت حدود 60 شخم است و محصول آفریز انار ، انجیر ، انگور ، خربزه ، هندوانه و پنبه است » .

فاصله آفریز از قاین 55 کیلومتر و از بیرجند 85 کیلومتر است و جاده بيرجند - فردوس از كنار این روستا مي گذرد.

روستاي آفريز از سه محله تشکیل شده است :

1- محله سرمزار با 79 خانوار كه اغلب سادات بوده و محله قديمي آفريز و بارگاه امامزاده در آن واقع است .

2- محله بالا واقع در بخش شمالي با 76 خانوار كه به محله پشت قلعه معروف است .

3- محله مفت آباد واقع در پاي كوه با 53 خانوار ، كه چون ساكنين آن محل زمينها را مجاني تصرف نموده اند بدين نام شهرت يافته است .

جمعیت روستاي آفريز حدود270 خانوار و  1300 نفر است . این روستا 11 شهید تقدیم انقلاب کرده است .

محصولات کشاورزی آفريز انار ، انجير ، انگور ، خربزه ، هندوانه و پنبه می باشد .

صنایع دستی این روستا قالی و جاجیم است  .

*** جاذبه هاي  تاريخي و گردشگري آفریز عبارتند از :

1- زيارتگاه امامزاده زيدالنار (ع).

 2- قدمگاه آفريز که كوهي در جوار اين روستا است . هنگام تعقيب لشكر مامون ، امامزاده بر فراز آن رفته تا از آسيب دشمن در امان باشد اما سر انجام با محاصره كوه پايين آمده و به جنگ با دشمن پرداخته وبه شهادت مي رسد . امروزه اين محل مورد تقدس بوده و اهالي به زيارتش مي روند .

3- قلعه آفريز که متعلق به دوره صفويه بوده و از آن بعنوان دژ دفاعي در برابر حملات دشمن استفاده می شده است . داراي دو دروازه بوده و درب آن با سنگي بزرگ بسته مي شود. دور تا دورش خندقي حفرشده تا دسترسي دشمن به آن كمتر گردد حوادث طبيعي و انساني هر دو آن را درمعرض نابودي قرارداده و اگر اقدامي صورت نگيرد نابود خواهد شد .

4- درخت كهنسال بنه که در جوار امامزاده با قدمتي طولاني مي باشد كه حاكي از تاريخي بودن محل مي باشد .

منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی