سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

افتتاح واحد الگویی معیشتی و واحد بهداشتی دام و طیور در طبس - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح واحد الگویی معیشتی و واحد بهداشتی دام و طیور در طبس

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان گفت: این واحد‌ها به نمایندگی از ۷۰ واحد الگویی تکمیل شده از ۳۵۰ واحد و در راستای افزایش بهره وری دام و بهبود معیشت روستائیان مناطق محروم در دهستان های هدف افتتاح شد.

هنری با اشاره به اینکه از ابتدای امسال عملیات اجرایی ساخت ۳۵۰ واحد الگویی معیشتی دامپروری در ۶ دهستان‌ آغاز شده است، افزود: احداث ۷۰ واحد با مشارکت مردمی به اتمام رسیده و مابقی نیز در دست اجرا است.
 

وی گفت: در ابتدا با تحلیل اشتغالی که در روستاها انجام شده، رسته های مزیت دار اشتغال در روستاها شناسایی و شبکه های مردمی در آن حوزه تشکیل شده است.
 

هنری با تاکید بر اینکه پرورش دام سبک و سنگین در اکثر دهستان ها جامعیت دارد و جزو مشاغل اصلی خانوارها است، افزود: در همین راستا شبکه های مردمی برای حوزه اشتغال دام سبک و سنگین تشکیل شده که با حضور تیم های کارشناسی در این روستاها آموزش های میدانی را ارائه کرده ایم.


جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان با بیان اینکه در بیشتر روستا‌ها با مشکل دانش فنی و بهداشتی فضا‌های نگهداری دام و طیور مواجه بودیم، گفت: احداث جایگاه‌های بهداشتی می‌تواند بین ۱۵ تا ۲۰ درصد سبب افزایش بهره وری در حوزه دام باشد و همچنین آموزش میدانی، سم پاشی و ضدعفونی رایگان نیز برای این واحد‌ها انجام می‌شود.

هنری با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰۰ نفر از روستاییان در ۱۵ روستای استان جزو شبکه‌های حوزه دام و شاغل هستند، افزود: به افرادی که آموزش‌های اولیه دامداری را دریافت و فضای فیزیکی مورد نیاز را تکمیل کرده اند،  پرداخت می‌شود.

وی گفت: حمایت و نظارت‌های مستمر  از این واحد‌های دامپروری نیز در روستا‌ها انجام می‌شود.

دهستان‌های هدف قرارگاه پیشرفت و آبادانی شامل شوسف و میغان در نهبندان، پترگان زیرکوه، قهستان درمیان، منتظریه طبس و درح شهرستان سربیشه است.