سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

افتتاح بیش از ۶ هزار طرح عام المنفعه زودبازده در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح بیش از ۶ هزار طرح عام المنفعه زودبازده در کشور

اين خبر در حال تکميل است...
افتتاح بیش از ۶ هزار طرح عام المنفعه زودبازده در کشوربه گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی،   امروز ۶ هزار و ۲۵۰  طرح عمرانی کوچک، زود بازده و عام المنفعه در کشور افتتاح می شود که مراسم بهره برداری از این طرح‌ها در بیرجند با حضور سردار سلیمانی، رئیس بسیج مستضعفان کشور و سرهنگ زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در حال برگزاری است.
از این طرح‌ها ۵۲۶ طرح با اعتبار  ۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مربوط به خراسان جنوبی است.
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در این مراسم در بیرجند گفت: تا پایان سال ۴۰ هزار پروژه بسیج سازندگی کشور با هدف تأمین آب و مسکن، جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اشتغال در روستا‌ها و مناطق محروم خراسان جنوبی اجرایی می‌شود.
سرهنگ زهرایی  افزود: مناطق کمتر توسعه یافته در رأس هدف آبادانی و عمران طرح‌های بسیج سازندگی قرار دارد.
وی گفت: یکی از مهمترین اهداف بسیج سازندگی در اجرای طرح‌های عمرانی و اشتغال زا در روستا‌ها و مناطق محروم، علاوه بر خدمت بی منت به مردم و مستضعفان، کنار هم قرار دادن و همدلی تمامی دستگاه‌های اجرایی و مسئولان و همچنین مشارکت مردم در حرکت رو به جلوی انقلاب اسلامی است.
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور افزود: ادعا نداریم در سازمان بسیج سازندگی تمامی زحمات را ما خود کشیده ایم بلکه در اجرای این طرح ها، تمامی گروه‌های جهادی، بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خیران، قرارگاه محرومیت زدایی، آستان قدس، کمیته امداد امام خمینی (ره) و دولت با اختصاص اعتبارات تملک دارایی همکاری دارند.
سرهنگ زهرایی گفت: اگر در ۸ سال دفاع مقدس، با اتکا به خداوند و تلاش رزمندگانی که در خط مقدم و پشتیبانی از این خط، با خوداتکایی در امور نظامی که امروز بزرگترین عامل بازدارنده دشمنان در حمله به ایران است، توانستیم در برابر استکبار و ۶۰ کشور حامی استکبار بایستیم و پیروز شویم امروز هم باید در جنگ با اقتصاد سوسیالیستی، اقتصاد مارکسیستی، اقتصاد نفت مرکزی و اقتصاد فساد زا با نگاهی جهادی و با تکیه بر توان داخل، حرکت رو به جلوی خود را ادامه دهیم.
رئیس بسیج مستضعفان کشور هم در این مراسم گفت: طرح‌های بومی در استان‌ها برای محرومیت زدایی در اولویت است و برای توسعه مناطق محروم از این طرح‌ها با جدیت پشتیبانی می‌کنیم.
سردار سلیمانی توجه برنامه ریزان کشور را به این نکته معطوف کرد که اگر اجرای الگوهای توسعه  متوازن نباشد عوارضی خواهد داشت که اکنون شاهد آن هستیم.
وی افزود: ۴۰ هزار طرح محرومیت زدایی که برای سراسر کشور مصوب شده است که در هر فصل بخش عمده‌ای از آن‌ها را افتتاح می‌کنیم و ۱۰ درصد از طرح‌های افتتاحی امروز در خراسان جنوبی است.
وی با اشاره به توسعه گرو ههای جهادی گفت: امروز یکی از راه‌های مقابله با دشمنان این مرز و بوم، خدمت به مردم است و برای رفع محرومیت‌ها تا انتها در کنار مردم هستیم.
رئیس بسیج مستضعفان کشور همچنین افزود: مسئولان برنامه ریز باید یک بار دیگر الگو‌های توسعه را بررسی کنند تا اگر در برنامه ریزی یا اجرا نقصانی وجود دارد اصلاح شود و روند توسعه و محرومیت زدایی تسریع شود.
سردار سلیمانی با تأکید بر همکاری مردم و مسئولان برای حل مشکلات گفت: با توجه به تدابیر رهبرمعظم انقلاب، حضور مردم راه حل غلبه بر هر مشکلی است.  
وی با اشاره به وجود نیرو‌های جوان و استعداد‌های فراوان در کشور گفت: بیانیه گام دوم انقلاب، راهنمایی امیدبخش و مستحکم برای پیمودن راه پر افتخار ملت ایران در رسیدن به جایگاهی بلند مرتبه است.
استاندار خراسان جنوبی هم با قدردانی از تلاش‌های بسیج سازندگی و قرارگاه‌های سپاه  برای رفع محرومیت در روستا‌های این استان گفت:  امیدواریم با همدلی و هم افزایی تمام دستگاه‌های خدمات رسان و روحیه شوق خدمت در بین مردم، در شتاب گرفتن توسعه استان بویژه در تکمیل زیرساخت‌های روستا‌ها و ایجاد اشتغال، گام‌های بلندی برداریم.
معتمدیان با تأکید بر اهمیت نگهداشت جمعیت در مناطق مرزی گفت:  طرح‌های محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای ۴ شهرستان مرزی استان در نظر گرفته شده است که توافقنامه آن بزودی امضاء خواهد شد.
وی افزود: در این طرح ها، مسئولیت خدمات رسانی به شهرستان درمیان به بنیاد مستضعفان و در شهرستان سربیشه برعهده کمیته امداد قرار گرفته  است و از بسیج سازندگی تقاضا داریم در این خصوص معین شهرستان زیرکوه باشد.
استاندار همچنین با بیان اینکه هم اکنون ۶۷ درصد روستا‌های استان از نعمت گاز بهره مندند گفت: تا پایان امسال ۸۳ درصد روستا‌ها و تا سال ۹۹ همه روستا‌های خراسان جنوبی از نعمت گاز بهره مند می‌شوند.
معتمدیان در ادامه اشاره به به برگزاری همایش ملی روستا و عشایر، ۱۵ مهر با حضور معاون اول رئیس جمهور و جمعی از وزرا و مسئولان کشوری در بیرجند افزود: در این روز با امضاء تفاهمنامه با سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف تلاش می‌کنیم برای برطرف کردن مشکلات مردم گام‌های بزرگی برداریم.
وی از بهره مندی سرپرستان خانوار‌های روستایی و عشایری استان از بیمه بازنشستگی روستایی و عشایری، از ۱۵ مهر خبر داد.
فرمانده سپاه انصارالرضای استان هم با اشاره به فعالیت گروه‌های جهادی در مناطق محروم خراسان جنوبی گفت: در تابستان امسال ۲۰۳ گروه جهادی به مناطق هدف اعزام شدند.
سردار قاسمی به پیشرفت مطلوب صندوق‌های معیشت قرض الحسنه اشاره کرد و افزود: استان ما برای بنیاد برکت، سازمان جنگل داری و منابع طبیعی، بهزیستی و کمیته امداد جامعه هدف است و رقابت موثری بین این مجموعه‌ها برای تشکیل صندوق‌های معیشتی وجود دارد.
وی گفت: بسیج سپاه خراسان جنوبی با راه اندازی ۳۰۵ صندوق معیشت قرض الحسنه در مناطق هدف در این زمینه پیشگام بوده است.
فرمانده سپاه انصارالرضای استان همچنین گفت: در مجموع از ۴۰ هزار طرح تعریف شده کشوری برای محرومیت زدایی، سهم خراسان جنوبی ۷۵۰ طرح بوده که ۷۰ درصد از مجموع این طرح‌ها امروز در استان افتتاح می‌شود.

سردار حزنی دبیر قرارگاه محرومیت زدایی سپاه هم در این مراسم گفت: برای توسعه مناطق کم برخوردار اقداماتی در حوزه  بهداشت و سلامت، کشاورزی، آبرسانی، بهزیستی، راه های روستایی، اشتغال و امور غیر عمرانی همچون جهیزیه، سبدهای معیشتی و کمک به خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست انجام شده است.