سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

آغاز پذیرش سراسری حوزه‌های علمیه خواهران از 25 بهمن ماه - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز پذیرش سراسری حوزه‌های علمیه خواهران از 25 بهمن ماه

پذیرش سراسری حوزه‌های علمیه خواهران از 25 بهمن ماه آغاز می شود.

فراخوان پذیرش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران از 25 بهمن‌ماه آغاز می‌شود و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

محمود خالقی، معاون آموزش حوزه هالی علمیه خواهران گفت: هم‌اکنون، 447 مدرسه علمیه خواهران در سراسر کشور فعال است که تاکنون، 37 هزار و 898 نفر از این حوزه‌ها دانش‌آموخته شده‌اند و هم اکنون 62 هزار و 476 نفر مشغول دانش‌‌اندوزی در حوزه‌های علمیه خواهران هستند.

خالقی درباره تعداد مدارس علمیه سطح 2، 3 و 4 خاطرنشان ساخت: از 447 مدرسه علمیه خواهران فعال در کشور، 382 مدرسه در سطح 2، 58 مدرسه در سطح 3 و هفت مدرسه در سطح 4 فعال‌اند، همچنین 54 هزار و 205 نفر در سطح 2، 8 هزار و 209 نفر در سطح 3 و 62 نفر در سطح 4 شاغل به تحصیل هستند.

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به تعداد دانش‌آموختگان در سطوح مختلف تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران، گفت:  هم‌اکنون، 37 هزار و 46 نفر در سطح 2 و 352 نفر در سطح 3 دانش‌آموخته شده‌اند. بدین ترتیب ، مجموع دانش‌‌آموختگان و شاغلان به تحصیل در حوزه‌های علمیه خواهران، 99 هزار و 872 نفر است و باید توجه داشت که در آمار ارائه‌شده، شاغلان به تحصیل و دانش‌آموختگان طلاب خواهر استان‌ خراسان مرکزی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی و نیز موسسه جامعه‌الزهرا(س) در نظر گرفته نشده‌اند .

وی با اشاره به شیوه‌های تحصیل در سطوح مختلف ابراز کرد: در سطح 2، شیوه‌های حضوری تمام‌وقت، نیمه‌حضوری و پاره‌وقت رایج است. سطح 3 نیز به شیوه حضوری تمام‌وقت، نیمه‌حضوری و غیرحضوری ارائه می‌گردد. سطح 4 هم به صورت حضوری تمام‌وقت تدریس می‌‌شود.

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، با بیان این که پذیرش در سطح 4 فقط از دانش‌آموختگان سطح 3 حوزه‌های علمیه خواهران و پذیرش در سطح 3، از دانش‌‌آموختگان سطح 2 است، اظهار داشت: برای سطح 2، از دانش‌آموختگان سیکل و دیپلم پذیرش انجام می‌شود. بدین ترتیب، 266 واحد برای دارندگان مدرک سیکل و 190 واحد برای دارندگان مدرک دیپلم در نظر گرفته شده و همچنین برای سطح 3، حدود صد واحد و برای سطح 4، هشتاد واحد شامل چهل واحد تخصصی، بیست واحد عمومی و بیست واحد رساله تدوین یافته است.

وی درباره رشته‌هایی که در سطح 3 دایر گشته‌اند، بیان کرد: در این سطح، مجوز راه‌اندازی دوازده رشته دریافت شده و اکنون، ده رشته تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول، کلام اسلامی، تاریخ اسلام، اخلاق و تربیت اسلامی، مدرسی ادبیات عرب، فلسفه اسلامی، مطالعات اسلامی زنان، کلام با گرایش امامت و کلام با گرایش مهدویت فعال شده اند.

خالقی افزود: در نظر داریم رشته «کلام با گرایش مذاهب» و «تبلیغ با گرایش حج» را نیز را‌ه‌اندازی نماییم.

وی رشته‌های سطح 4 را «فقه خانواده» و «تفسیر تطبیقی»‌ برشمرد و تصریح نمود: از 25 بهمن، همزمان با ولادت حضرت زینب(س) برای سطح 2 و 3 ثبت نام آغاز می‌گردد. در سطح 2 آزمون ورودی نداریم و مصاحبه علمی برای پذیرش در این سطح، 20 تیرماه سال آینده به مدت یک ماه انجام خواهد شد و نتایج آن در 30 مرداد‌ماه 1395 اعلام خواهد گشت.

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران کشور درباره شیوه پذیرش در سطح 3 نیز ابراز کرد: در 7 خردادماه 1395، آزمون ورودی این سطح برگزار و نتیجه نهایی آن در 11 شهریور اعلام خواهد شد، همچنین نزدیک به پنجاه مرکز آزمون در نظر گرفته‌ایم.

وی، با بیان این که هم‌اکنون، دوره سطح 4 در استان تهران، قم، اصفهان و یزد برگزار می‌شود، اظهار داشت: در نظر داریم برای سال آینده، این دوره در استان فارس و خوزستان نیز برگزار گردد.

خالقی ابراز کرد: ظرفیت سطح 2 را برای سال 1394، 19 هزار و 400 نفر در نظر گرفته بودیم که برای سال 1395، با حدود سیصد نفر افزایش، به 19 هزار و 700 خواهد رسید، این آمار برای سطح 3 در سال 1394، سه هزار و 83 نفر بود که به سه هزار و 531 نفر در سال 1395 خواهد رسید. ظرفیت سطح 4 نیز در سال 94، هفتاد نفر بود و برای سال 95 هم همین رقم را در نظر گرفته‌ایم.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی