جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

آغاز همایش ملی پنبه در بشرویه - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز همایش ملی پنبه در بشرویه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه ۱۷۱ مقاله به این همایشآغاز همایش ملی پنبه در بشرویه ارسال شده است، گفت: از این تعداد ۱۴۰ مقاله به صورت سخنرانی و پوستر ارائه می‌شود.
قوسی افزود: اولین همایش ملی علمی ترویجی یافته‌های کاربردی پنبه به مدت دو روز در شهرستان بشرویه در حال برگزاری است.
وی با اشاره به اینکه در این همایش کاربرد پنبه در روغن کشی و خوراک دام بررسی خواهد شد، افزود: این همایش با هدف تبادل اطلاعات علمی و تخصصی و انتقال یافته‌های پژوهشی کاربردی و نهایتا ارتقای سطح دانش فنی بهره برداران و کشاورزان پنبه کار برگزار شده است.
قوسی گفت: ژنتیک و به نژادی، به زراعی و مدیریت مزرعه، مدیریت مصرف آب، کیفیت آب و شیوه‌های نوین آبیاری، گیاهپزشکی (مدیریت تلفیقی آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز)، تغذیه و حاصلخیزی خاک، کشاورزی حفاظتی و کشت نشایی، علوم و تکنولوژی بذر، تغییر اقلیم و تنش‌های محیطی، اقتصاد، بازاریابی و تجارت از جمله محور‌های همایش ملی پنبه است.
وی فناوری‌های نوین کاشت، داشت و برداشت، شیوه‌های نوین آموزش، انتقال دانش و یافته ها، صنایع پنبه پاک کنی، صنایع ریسندگی، نساجی و صنایع وابسته، صنایع روغن کشی، خوراک دام و صنایع وابسته، صنایع اشتغال زای کوچک و زنان روستایی، صنایع و فرآورده‌های بهداشتی، پنبه و سلامت، پنبه و گردشگری و پنبه و اشتغال را از دیگر محور‌های این همایش عنوان کرد.
قوسی با بیان اینکه برای شرکت در این همایش ۱۷ استان از سراسر کشور دعوت شدند، افزود: در این همایش از ۲ رقم جدید پنبه پرتو و تابان رونمایی می‌شود.
خراسان جنوبی با ۷ هزار و ۱۰۰ هکتار زمین سطح زیر کشت پنبه و میانگین برداشت سالانه ۱۷ هزار تن محصول پنبه از لحاظ سطح زیرکشت و تولید پنبه مقام پنجم کشور را به خود اختصاص داده است.