رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

آغاز مرمت مسجد جامع شهر تاریخی تون - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز مرمت مسجد جامع شهر تاریخی تون

مرمت مسجد جامع شهر تاریخی تون آغاز شد.

در راستای مرمت و ساماندهی مسجد جامع شهر تاریخی تون شهرستان فردوس، طرح مرمت درهای شبستان های شمالی و جنوبی این مسجد آغاز شد.

اقدس کرم پور، مدیر پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده، گفت: تعداد درهای مورد نظر برای مرمت 13 باب می باشد که پس از زلزله سال 47 توسط سازمان حفاظت آثار باستانی کشور طراحی و نصب شده و تا پیش از آن شبستان ها فاقد درب بوده است.

اقدس کرم پور افزود: اعتبار هزینه شده در این مرحله، بیش از 340 میلیون ریال است که از محل اعتبارات ملی پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی تون تامین می شود.

وی گفت: در این مرحله از مرمت این مسجد اقداماتی از جمله رنگ برداری، جداسازی قطعات شکسته و آسیب دیده از حمله موریانه ها و بازسازی مجدد آن و جایگزینی یراق آلات فرسوده و همچنین تثبیت و استحکام بخشی درها در مقابل آسیب های وارده انجام خواهد شد.

مسجد جامع تون که امروزه بیشتر مسجد جامع قدیم نامیده می‌شود، از جمله نقاط دیدنی شهر فردوس است که در محوطه باستانی تون در جنوب غربی این شهر قرار دارد.

مسجد جامع تون متعلق به دوره سلجوقیان بوده و نخستین باری که از آن در کتب تاریخی یاد شده در احسن‌التقاسم مقدسی متعلق به نیمه دوم سده چهارم هجری بوده و مسجدی که امروزه به یادگار مانده از مساجد دو ایوانی سبک خراسانی است که ایوان شرقی و پایاب مسجد در زلزله‌ای مهیب در اوایل دوره صفویه فرو ریخته و به جز ایوان قبله و گنبدخانه‌های طرفین آن، سه ضلع دیگر در دوره صفوی با کمی عقب‌نشینی از هر ضلع، مجدداً بازسازی شده‌اند.

مسجد جامع شهر تاریخی تون با شماره 1222 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی