رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۸

آغاز مرمت بافت تاریخی روستای شگفت انگیز ماخونیک - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز مرمت بافت تاریخی روستای شگفت انگیز ماخونیک

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی ، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سربیشهآغاز مرمت بافت تاریخی روستای شگفت انگیز ماخونیک گفت : با توجه به ابلاغ اعتبارات ملی امسال برای سومین سال پیاپی مرمت بافت تاریخی روستای شگفت انگیز ماخونیک آغاز شده است.

هاشم اتفاقی افزود : امسال 70 میلیون تومان اعتبار برای مرمت و بهسازی بافت ماخونیک و 30 میلیون تومان برای مطالعه بافت تاریخی این روستا اختصاص یافت.

وی گفت : در مرحله اول 50 میلیون تومان برای مرمت و در مرحله دوم 100 میلیون تومان برای مرمت و 50 میلیون تومان برای مطالعه بافت تاریخی اختصاص یافت.

اتفاقی افزود: با توجه به اهمیت بافت تاریخی و ویژگی خاص معماری این روستا اجرای عملیات جداره سازی ، بام سازی و استحکام بخشی منازل و معابر روستا و همچنین حذف الحاقات معماری و نصب ناودان های سنگی از جمله برنامه های مرمتی است که در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم امسال این اقدامات با اجرای فاز سوم مرمت بافت به اتمام برسد.

وی گفت: در حوزه مطالعات نیز تهیه طرح مطالعات بافت ماخونیک به صورت پلاک به پلاک و همچنین تهیه طرح های تامین خدمات زیر ساختی اعم از آب ، برق و گاز و نیز نحوه اجرای این زیر ساخت ها در محدوده عرصه و حرایم بافت قدیمی ، تعین عرصه و حرایم همراه با ضوابط ساخت و ساز و نیز تهیه طرح جامع گردشگری روستا از جمله مواردی بوده که توسط تیم مشاور از دانشگاه تهران انجام شده و پس از این تمام برنامه های اجرایی در محدوده بافت قدیم بر اساس این طرح خواهد بود.