جهش تولید | دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹

آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از دشت مختاران به بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از دشت مختاران به بیرجند

دانلود

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی ، وزیر نیرودر مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح با اشاره به اینکه با حفر 7 حلقه چاه ، 60 کیلومتر خط لوله و ایستگاه پمپاژآن مشکل آب بیرجند برای میان مدت رفع خواهد شد، گفت: برای بلند مدت از مدتی قبل با همکاری همه دستگاه های اجرایی مطالعاتی را آغاز کرده ایم.

 آقای اردکانیان افزود: در این راستا تهیه و اجرای طرح های سازگار با کم آبی و تخصیص آب دریا به همراه نمک زدایی و بعد از آن انتقال به خراسان جنوبی در  برنامه داریم.

وی گفت: تهیه و اجرای طرح های سازگار با کم آبی برای خراسان جنوبی آماده شده و هفته آینده مرحله نهایی آن در کارگروه ملی به تصویب خواهد رسید و براساس آن سالانه 130 میلیون متر مکعب برداشت اضافه از منابع آب استان کنترل خواهد شد.

وزیر نیرو در خصوص مطالعات لازم برای انتقال آب از دریا به خراسان جنوبی افزود: این طرح نهایی شده و خوشبختانه وزارت نیرو در آستانه تخصیص آب در طرح بزرگ نمک زدایی و انتقال آب دریا برای افق 1425  است که نیاز های بلند مدت آب استان را تامین خواهد کرد.

آقای اردکانیان با اشاره به اینکه این دو طرح همراه و مکمل هم هستند گفت :اجرای این طرح ها موجب مدیریت مصرف، اصلاح روش استفاده از آب در بخش های مختلف بویژه کشاورزی و سرمایه گذاری برای تامین آب شرب می شود.

وی گفت: تخصیص آب شیرین از طریق نمک زدایی آب دریا برای خراسان جنوبی بین 60 تا 110 میلیون متر مکعب محدوده ایست که مشخص شده که در بخش آشامیدنی سالانه 20 میلیون متر مکعب اختصاص می یابد و بقیه برای رفع نیازهای صنعتی و کشاورزی خواهد بود.

بازدید از تصفیه خانه آب آشامیدنی شهر بیرجند از دیگر برنامه های عصر امروز وزیر نیرو بود.